İstanbul Modern'de bir kış festivali

İstanbul Modern'de bir kış festivali
İstanbul Modern'de bir kış festivali
15 yıldır dünyanın değişik metropollerinde düzenlenen Red Bull Music Academy Radio Festival, dün nihayet İstanbul'a uğradı...
Haber: SEDEF KARAOĞLAN / Arşivi

İstanbul Modern, bu hafta klasik cumartesi konseptinden farklı bir gün geçirdi. Öğleden sonra başlayan etkinlikleriyle Red Bull Music Academy Radio Festivali, İstanbullu müzikseverlere baştan aşağı müzikle dolu bir gün yaşattı. Kış festivaline bu aralar aç olsak da, RBMA şansına hava , düşünceleri “festival dediğin yazın olur” eksenine kaydıracak kadar korkunçtu. Ana sahne çadırı ve DJ performanslarının gerçekleştiği, İstanbul Modern’in restoranına kurulmuş ikinci sahne sıcaktı aslında, ama iki sahne arasında mekik dokuyanlar ya da bizim gibi daha çok ana sahnedeki gruplara kilitlendiği halde bir şeyler içebilmek için restorana çıkmak zorunda kalanlar için festival bir nevi müzik sevgisinin soğukla imtihanına dönüştü.
Akşamın ağır toplarından Wild Beasts, konserden önce İstanbul’da daha önce çalmadıkları yeni şarkılarını paylaşacaklarını söylediğinden beri festivalin en heyecanla beklenen grubu olmuştu zaten, ‘dream-pop’un başarılı Britanya şubesinin performansı da onu heyecanla bekleyenleri haklı çıkaracak kadar iyiydi. Hayden Thorpe’un nev’i şahsına münhasır sesi, yeni albümlerinin hayli kasvetli olacağının sinyallerini veren yeni şarkıları ve İstanbul’un grubun bu hafif karanlık moduna uygun kış atmosferi birleşince ortaya, “biraz daha iyi olsa fena olmazdı” dedirten ses sistemini geri plana atacak kadar güzel bir konser çıktı. Wild Beasts, son albümleriyle, ilk albümdeki vurucu deneysel tarzdan biraz uzaklaşmış ve kulaklarımıza biraz daha aşina gelen bir ‘sound’ ortaya koymuş olabilir evet, ama dün geceki canlı performansta bir kez daha anladık, bu adamların enstrümantal oyunları, dolambaçlı şarkıları onları her geldiklerinde dinlenecek gruplardan biri yapıyor. İngiltere ’nin ufak bir kasabasından gelip, pek de ortalığa düşmüş bir grup olmamalarına rağmen İstanbul’da bir konser alanını tıklım tıklım doldurabilmeleri de bunun en büyük kanıtı.
Hava şartlarına ve “ilk festivalin günahı olmaz” diye geçiştirilebilecek bazı ufak pürüzlere rağmen RBMA Radio Festivalin, yarım saat arayla Twin Shadow ve Wild Beasts izleme şansı verdiği için pek çok insanın kalbini kazanmış olması muhtemel, festival, gelecekte eminim daha çok kişinin konser takvimlerinde aradığı bir etkinlik olacak. Yine bekliyoruz, ve baştan aşağı müzik dolu bu cumartesi için teşekkür ediyoruz.