İstanbul Modern'den İsveç'e Türkiye seçkisi

İstanbul Modern'den İsveç'e Türkiye seçkisi
İstanbul Modern'den İsveç'e Türkiye seçkisi
Alanında Türkiye'nin en önemli arşivlerinhden olan İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu'ndan bir seçki Landskrona Fotoğraf Festivali kapsamında İsveç'te sergileniyor.

İstanbul Modern, İsveç’te gerçekleşen Landskrona Fotoğraf Festivali kapsamında, Türkiye fotoğrafına odaklanan ‘Focus: Turkey’ sergisinin bir parçası olarak fotoğraf koleksiyonundan güncel bir seçki sunuyor. Fotoğrafın farklı teknik ve temsil biçimlerini kullanan sanatçıların çalışmalarından oluşan sergide 15 sanatçıdan, 57 fotoğraf bulunuyor. Ali Alışır, Kerem Ozan Bayraktar, Fatma Belkıs, Dilan Bozyel, Yusuf Darıyerli, Murat Germen, Ege Kanar, Sevim Sancaktar, Sinan Tuncay, Gözde Türkkan, Sencer Vardarman, Devin Yalkın, Begüm Yamanlar, Sarp Kerem Yavuz ve Cemre Yeşil’in fotoğraflarının yer aldığı sergi 16 Ağustos’a kadar sürecek.
Koleksiyondaki güncel fotoğraf çalışmalarından örnekler içeren sergi; kişisel anlatı, kent algısı ve gerçeklik ile kurmaca arasındaki oyun kavramlarına odaklanıyor. Sergideki sanatçılar için fotoğraf gündelik hayatı gözlemlemenin ötesinde, sosyopolitik ve estetik göndermelerle çözümlemek için bir araç işlevi görüyor.
İstanbul Modern, 2009 yılından bu yana dünyanın belli başlı metropollerinde önemli müzelerin davetiyle koleksiyonundan seçkiler sergiliyor. Müzenin fotoğraf koleksiyonundan güncel bir seçkinin sunulduğu ‘İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu – Landskrona’, Avrupa ve Orta Doğu’nun başlıca kentlerinde gerçekleştirdiği sergi dizisinin son halkasını oluşturuyor.


Kemal Ozan Bayraktar'ın çalışması. 
Bağımsız fotoğraf galerisi de bulunan İstanbul Modern, Türkiye’nin en geniş kurumsal fotoğraf koleksiyonunu da bünyesinde bulunduruyor. On yıl önce kurulan ve fotoğraf sayısı 7500’e ulaşan koleksiyon büyümeye devam ediyor. Osmanlı döneminden ve Cumhuriyet’in kurulduğu 1920’lerden bugüne uzanan çalışmaları içeren İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu, bugün Türkiye’nin en önemli arşivlerinden biri olarak tanınıyor.