İstanbul, 'neydi, ne oldu' sergisi

İstanbul, 'neydi, ne oldu' sergisi
İstanbul, 'neydi, ne oldu' sergisi

İSTANBUL - İstanbul’un 100 yıllık kentsel ve tarihsel sürecini anlatan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın en büyük projeleri arasında yer alan ‘İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi’nde geri sayım başladı. Küratörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı İhsan Bilgin ve akademisyenler Günkut Akın, Burak Boysan, Sibel Bozdoğan, Murat Güvenç, Tansel Korkmaz ve Eda Yücesoy’un üstlendiği dev mimarlık sergisi, 15 Eylül’de Santralistanbul’da açılıyor.
‘İstanbul 1910-2010’, birçok Avrupa kentine kıyasla çok daha hızlı bir büyüme ve dönüşüm yaşayan İstanbul’un bu süreç sonucunda oluşan durumunun gözler önüne serildiği ve kentin gelecek vizyonunun tartışıldığı bir sergi olma özelliği taşıyor. 
20 Kasım’a kadar sürecek sergi, yüz yılda gelişen toplumsal ve iktisadi coğrafyanın yapılarını, çevresinin oluşumunu, çözülme sürecini, mimarlık kültüründeki öncelikler ve bunların değişimini, haritalar, maketler, çizimler ve çeşitli görsel iletişim araçları ile tüm kent izleyicilerine sunuyor.
Ajans, proje kapsamında üretilen tüm sergi malzemelerinin, hayata geçirilmesi planlanan İstanbul Kent Müzesi’ne devredilmesine aracılık ederek, kent için kapsamlı bir dokümantasyon ve görsel malzeme birikimi sağlamış olacak. (Kültür Sanat )


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Cunda

  ,

  sanat