İstanbul şiire doyacak

İstanbul şiire doyacak
İstanbul şiire doyacak
Dünyadan ve Türkiye'den önemli şairleri İstanbul'da buluşturan "Uluslararası İstanbul Şiir Festivali"n üçüncüsü, 11-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla Topkapı Sarayı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Festival Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul’u, "güzellikler imparatorluğunun başkenti" olarak nitelendirip, İstanbul’da şair olmanın değil, olmamanın zorluğuna işaret etti.

Bayhan, 3 yıllık geçmişi olan festivalin daha eski festivallere nazaran çok daha büyük adımlar atmasının, "dünyanın kalbine oturacağının bir işareti" olduğunu belirterek, "İstanbul’umuz, doğu ile batıyı, Asya ile Avrupa’yı buluşturan bir şehirdir. Onun için şiir festivalini düşünürken, yerli ve yabancı şairleri, aslında birbirlerine yabancı olmayan, fakat değişik coğrafyalarda şiir yazan bu insanları, İstanbul gibi bir şehirde bir araya getirmeyi düşündük. Bu yıla has olarak da biz, özellikle İstanbul şairlerini de konuşturalım dedik" diye konuştu.

Festival Onursal Başkanı Doğan Hızlan da şiir festivallerindeki buluşmalara çok önem verdiğini vurgulayarak, şiirin insanlara en kısa yoldan mesaj veren bir araç olduğunu söyledi.

Şiir ve sanat alanında yapılan her çalışma ve etkinliğin kalıcı izler bıraktığını, bu izlerin yavaş yavaş büyüdüğünü ve yaygınlaştığını ifade eden Hızlan, Türk ve dünya şairlerinin birbirlerinden etkilendiğini kaydetti.

FESTİVAL
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde açılışı yapılacak festivalin bu yılki ana teması, "İrlanda Şiiri ve Edebiyatı" olacak. 24’ü yabancı 48 şairin katılacağı festivale, İrlanda’dan bir şair konuk edilecek. Bu kapsamda, Beyoğlu Sanat Galerisi’nde bugüne değin retrospektif nitelikte "Modern İrlanda Şiiri Sergisi" düzenlenecek ve tema ülkeye ilişkin bir diğer çalışma olarak da "Çağdaş İrlanda Şiiri Antolojisi" hazırlanacak.

Etkinlik mekanları olarak bu yıl da D&R kitabevleri, Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi ve köşkler kullanılacak.

Şiir Akademisi çerçevesinde üniversitelerde şiir okumaları, oturumlar, konferanslar, çalıştaylar düzenlenecek ve "şiir nasıl yazılır?", "yazma süreçleri nasıl işler?" gibi sorular üzerine çalışmalar yapılacak. Oturumlarda, festivale katılan şairler öğrencilerle buluşacak.

"Şiir Performansı" başlığında Muammer Karaca Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek Nazım Hikmet’in "Piraye İçin Yazılmış Saat 21-22 Şiirleri" isimli gösterisi, Atilla Birkiye tarafından sahneye konulacak.

Sanatçı Zuhal Olcay, geniş repertuvarıyla 11 Mayıstaki Şiir Festivalinin açılışında şiirseverlerle buluşacak. Murathan Mungan’ın "Olmasa Mektubun" şiiriyle başlayacak Yeni Türkü konseri, 14 Mayısta Galata’da gerçekleştirilecek. Festivalin kapanış tarihi olan 15 Mayısta da Cem Adrian, Arkeoloji Müzesi bahçesinde konser verecek.

"Şiir Hatları Vapuru" etkinliğinde ise Kabataş’tan kalkacak vapur tüm Boğaz’ı dolaşacak, Rumeli Kavağı’nda mola verip geri dönecek.

Bu yıl festival, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) olması nedeniyle "İstanbul" özel temalı bir bölümü de şiirseverlerle buluşturacak.

İstanbul 2010 AKB Ajansı tarafından ikinci kez desteklenen festival, İstanbul’da edebiyat alanında gerçekleştirilen en büyük etkinliklerden biri olma niteliğini taşıyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Beyoğlu

    ,

    Galata Kulesi