İstanbul tasarım kentine dönüşecek

İstanbul tasarım kentine dönüşecek
İstanbul tasarım kentine dönüşecek
2. İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl da etkinlikleriyle İstanbul'u bir tasarım kentine dönüştürecek.

Bienal kapsamında düzenlenen Tasarım Rotaları, ziyaretçilere 17 Ekim tarihinden itibaren kentin farklı bölgelerindeki tasarım odaklı tematik yürüyüşler sunacak. 

Program kapsamında ofis, mağaza, atölye, imalathane ve yapıların tasarımlarının yanı sıra, çeşitli bölgelerin kendine has dokuları incelenecek.

12 AYRI TASARIM ROTASI

Bienal kapsamında kentin Asya ve Avrupa yakalarındaki farklı bölgeleri kapsayan 12 ayrı rota oluşturuldu. Rotalarda, Kuzguncuk, Çemberlitaş-Kapalıçarşı-Sultanahmet, Galata-Şişhane, Fener-Balat, Beyoğlu- Galatasaray -Cihangir, Moda bölgeleri yer alırken, tematik rotalar kapsamında ise Kadıköy Koku Tasarım Rotası, Kadıköy Font Rotası, Kadıköy Ses Rotası, Kadıköy Ağaç Rotası, Kadıköy Sivil Mimari Rotası ve 2014 Maslak: Çeperde Archi-Walk yer alıyor.

Tasarımın farklı disiplinlerine ve evrelerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sağlayan rotalar, Müstesna İstanbul : Küçük Dükkânlar Kitabı’nın yazarı Ilgın Yorulmaz’ın işbirliğiyle sunulacak. Tasarım Rotaları’na ek olarak gerçekleştirilen tematik yürüyüşler TAK Kadıköy ve İstanbul’un önde gelen tasarımcı ve mimar, akademisyen ve kültür kurumlarının işbirliğiyle oluşturuldu.

Tasarım Rotaları, Cuma ve Cumartesi günleri rehberler eşliğinde 20 kişilik gruplar halinde 14 Aralık’a kadar devam edecek tasarım rotaları için biletler, 35 TL (tam) ve 25 TL (öğrenci) olarak ücretlendiriliyor. Biletler, Biletix satış noktaları ve Biletix internet sitesi üzerinden ve ana gişe İKSV’den satın alınabilir. Ayrıntılı bilgilere tasarimbienali.iksv.org adresinden ulaşılabilir.
İSTANBUL, (DHA)