İstanbul ve Havana'ya Nâzım heykelleri dikiliyor

İstanbul ve Havana'ya Nâzım heykelleri dikiliyor
İstanbul ve Havana'ya Nâzım heykelleri dikiliyor

Caddebostan Kültür Merkezi?ne dikilecek Nâzım Hikmet heykeli, Yıldız Sertel?in girişimiyle Prof. Ferit Özşen tarafından tasarlandı.

İSTANBUL - 1951’de bakanlar kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarılıp, 58 yıl sonra başka bir bakanlar kurulu kararıyla vatandaşlığı iade edilen dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet’in heykelleri dikiliyor. Sanatçının 108. doğum günü olan 15 Ocak’ta hem İstanbul’da hem de Küba’nın başkenti Havana’da etkinlikler düzenlenerek Nâzım Hikmet heykelleri dikilecek. İstanbul’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinlik saat 19.00’da, kısa bir süre önce kaybettiğimiz Yıldız Sertel’in girişimleriyle MSGSÜ Heykel Bölümü’nden Prof. Ferit Özşen’in yaptığı anıt heykelin dikilmesiyle başlayacak. Saat 20.00’de de kültür merkezi içindeki Büyük Salon’da bir anma gecesi yapılacak.
Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı ve sanatçının yakın dostu Kübalı şair Nicolas Guillen adına kurulan vakfın işbirliğiyle, yine aynı tarihte Havana’da düzenlenecek etkinlikse heykeltraş Mehmet Aksoy’un yaptığı Nâzım Hikmet heykelinin yerleştirilmesiyle başlayacak. Türkçe ve İspanyolca şiirlerin okunup şarkıların söyleneceği etkinliğe aralarında Türkiye’den Füsun Akatlı, Mehmet Aksoy, Umur Bugay, Genco Erkal, Zeynep Irgaz, Zehra İpişiroğlu, Arif keskiner, Pınar Kür, Zeynep Oral, Nedim Saban ve Hıfzı Topuz’un bulunduğu yazar ve sanatçılarla birlikte Kübalı sanatçılar katılacak. Heykelin iki halk arasında dostluk, kardeşlik ve barışın simgesi olması hedefleniyor. (Kültür Sanat)