İstanbul'a caz yıldızı yağacak

İstanbul'a caz yıldızı yağacak
İstanbul'a caz yıldızı yağacak

Sertap Erener.

Bu seneki Akbank Caz Festivali, 20. yıl vesilesiyle unutulmaz bir program vaat ediyor. Yirmi günlük festivalde yerli yabancı 160 sanatçı sahneye çıkacak

İSTANBUL - Bu yıl 20’nci yaşını kutlayan Akbank Caz festivali programını açıkladı. The Count Basie Orchestra, The Sun Ra Arkestra, John Surman ve Diane Schuur gibi isimlerin de içinde olduğu 160 cazcıyı konuk edecek festival 20’nci yıl için özel olarak hazırladığı Akbank Caz serüvenini konu alan belgesel, caz yazarı Hülya Tunçağ’ın editörlüğünü yaptığı ‘20. Yılında Akbank Caz Festivali Kitabı’ ve derleme albümüyle de dikkat çekiyor.

Festivalin programı ise caz severlerin iştahını kabartacak cinsten. Akbank Caz 23 Eylül’de Amerikalı efsanevi orkestra şefi Count Basie’in kurduğu, caz sahnesini etkileyen en önemli ve yenilikçi oluşumlardan biri olarak kabul edilen ve 17 kez Grammy’e layık görülen The Count Basie Orchestra ile başlıyor. Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek konserde orkestraya Denis Mackrel’in yönetimi ve Carmen Bradford’un güçlü vokali eşlik edecek. 24 Eylül’de, Aya İrini Müzesi Avrupa caz müziğinin gelişimine büyük katkı sağlayan isimlerden biri John Surman’ı konuk ediyor. Konserde Surman’a kontrbasçı Chris Laurence ve yaylı dörtlüsü eşlik edecek. 25 Eylül’de yine Aya İrini’de Burhan Öçal, Tuluğ Tırpan ve Atilla Aldemir, 19. yüzyılın dahi müzisyeni Paganini’nin kaprislerini piyano ve vurmalı sazlarla yorumlayacakları yeni projeleri ‘Paganini Trio’ ile müzikseverlerin karşısına çıkacak. 29 Eylül’de Cemal Reşit Rey’de kontrbasçı Miroslav Vitous ‘Remembering Weather Report’ featuring Franco Ambrosetti projesiyle izlenebilecek. 30 Eylül’de ise caz severlerin en çok ilgisini çeken konserlerden biri gerçekleşecek. ‘Cazın First Lady’si’ diye anılan iki Grammy ödülü sahibi Carnegie Hall ve White House gibi dünyanın en büyük konser salonlarında Stan Getz, B.B. King, Dizzy Gillespie ve Ray Charles gibi cazın ünlü isimleriyle beraber sahne alan Diane Schuur, Cemal Reşit Rey sahnesinde izlenebilecek.

Sun Ra Arkestra CRR’de
Tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanesi Sun Ra’nın mirasını devam ettiren The Sun Ra Arkestra ise, 1 Ekim’de Cemal Reşit Rey’de olacak. Festivalin bir başka konuğu ise, besteciliği ve piyanistliğiyle günümüzün en önemli caz sanatçıları arasında yerini alan Omar Sosa. Afrika-Küba kökenlerine sadık kalarak aynı zamanda yenilikçi bir vizyonu temsil eden ve beş kez Grammy’e aday gösterilen piyaniste, 2 Ekim’de Cemal Reşit Rey’de gerçekleşecek konserde İtalyan trompetçi Paolo Fresu eşlik edecek. Post-modern caz müziğinde bayrağı taşıyan en büyük oluşumlardan biri olan Instant Composers Pool Orchestra, oda müziği ve Güney Afrika’nın folklorik öğeleriyle zenginleştirdikleri özgürlükçü müzikleri ve geniş kadrosuyla 03 Ekim’de Babylon’da. Caz ve dünya müziğini benzersiz bir şekilde harmanlayan ve Türkiye ’de ‘Beautiful Tango’ parçasıyla tanınan Hindi Zahra ise 8 Ekim’de Ghetto’da. Cazın avangart temsilcileri Graham Haynes/Hardedge ve Evan Parker & Konstrukt, cazın genç temsilcileri Wax Tailor, Nils Petter Molvaer ve Aronas da meraklıların heyecanla beklediği isimler.

Festival’in bu yılki önemli bir özelliği çok sayıda Türkiyeli ustaya yer vermesi. Üstelik neredeyse hepsi, yabancı müzisyenlerle birlikte bu festivale özel projeler gerçekleştirecek, dinleyiciye tekrarı zor konserler izleme olanağı sunacak. Piyanist Ali Perret önderliğinde kurulan Barbarlar grubu 26 Eylül’de Babylon’da ünlü tromboncu Craig Harris’le birlikte çalacak. Ritim ustaları Burhan Öçal, Jamaaladeen Tacuma ve Wolfgang Puschnig 30 Eylül’de Babylon sahnesinde buluşacak. Aynı sahnede 24 Eylül Cuma gecesi de bir ritim zirvesine dönüşecek. O gece önce Okay Temiz 3+1 projesiyle daha sonra da Aka Moon ve Mısırlı Ahmet birlikte sahnede olacaklar. Aydın Esen Wolfgang Muthspiel ile Tuluğ Tırpan Sertab Erener’le çalacak. Tabii İlhan Erşahin, Alp Ersönmez, Önder Focan, Oğuz Büyükberber, İmer Demirer gibi Türtkiye cazının duayenlerini de çeşitli projelerle sahnede olacaklarını söylemek gerek.

Panel ve atölyeler
Festival kapsamında Akbank Sanat Merkezi pek çok panel ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak. Cazın gelişiminin tartışılacağı ‘Europe Jazz Network: Küresel Caz - Lokal Caz’ paneli, Ezo Sunal Çocuk Atölyesi, Türkiye’nin önemli caz fotoğrafçısı Aykut Uslutekin önderliğinde Caz Portreleri Atölye Çalışması gerçekleştirilecek çalışmalardan.
Festival’in Kampüs’te Caz bölümünde ise, Sarp Maden Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde gençlerle bir araya gelecek. Etkinliğin Anadolu ayağında Selen Gülün Trio Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nde performanslarını sergileyecek. (Kültür Sanat)