İstanbul'a da bu yakışır

İstanbul Olimpiyat oyunlarından sonra, şimdi de Avrupa kültür başkenti olmaya aday.
Haber: ELİF KORAP / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Olimpiyat oyunlarından sonra, şimdi de Avrupa kültür başkenti olmaya aday. Avrupa Birliği üyesi devletler, 1985 yılından bu yana, her yıl en az bir kenti Avrupa'nın kültür başkenti ilan ediyor. Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karara göre, 2005 yılından itibaren AB üyesi olmayan ülkeler de bir kentlerini aday gösterebilecek. Ancak aday ülke, bu misyonu bir AB üyesi ülkeyle birlikte üstlenebilecek. Türkiye, ortak başkentlik için şu anda Roma, Hollanda ve Yunanistan'ın herhangi bir kenti üzerinde duruyor, ama kesinleşmiş bir karar yok.
İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu, Dışişleri Bakanlığı'na konuya ilişkin bir dosya sundu. Şimdi sıra ayrıntılı bir dosya hazırlanması için, proje kapsamında düzenlenecek etkinliklerin tasarlanmasında. Bir sonraki aşamada Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Bölgeler Komitesi'ne
İstanbul'un adaylığını bildirecek. İstanbul, Avrupa kültür başkenti kabul edildiği takdirde, kültür olimpiyatlarına ev sahipliği yaparak, adını tüm dünyaya kültürel kimliğiyle de duyuracak.
Girişim Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarih Vakfı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Açık Radyo, Boğaziçi İletişim Grubu, ICOMOS Ahşap Birliği Derneği, İnsan Yerleşimleri Derneği, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Marmara Boğazlar ve Belediyeler Birliği, Reklamcılar Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği temsilcilerinden oluşuyor.
Girişim Grubu'nun geçici koordinatörü Cengiz Aktar, projeye ilişkin bilgi vererek, bu pro-
jenin en az olimpiyatlar kadar önemli
olduğuna dikkat çekti. Bunun sivil bir girişim olduğunu ve tüm İstanbullular tarafından desteklenmesi gerektiğini belirten Aktar, İstanbul'un seçilmesi durumunda Türkiye'nin kendini tanıtmak için büyük bir fırsat yakalamış olacağını, aynı zamanda ülkemize gelecek büyük grupların maddi anlamda da kazanç sağlayacağını ifade etti.
Bir yıllık maraton
Kültür başkenti ilan edilen kentlerde belirlenen tema çerçevesinde bir yıl boyunca, tüm dünya basınının izleyeceği uluslararası festivaller, toplantılar, sempozyumlar düzenleniyor; kültürel işbirliği için zemin oluşturuyor. Kent yalnız başkent olduğu yıl değil, sonraki yıllarda da düzenleyeceği kültürel etkinliklerle Avrupa ortak kültürüne katkı sağlayıcı kimliğini yaşatma sorumluluğunu üstleniyor. Kültür başkenti olmaya aday kentte bazı özellikler aranıyor. Buna göre, aday kentin ilham kaynağı olduğu veya önemli katkılarda bulunduğu, Avrupalılar tarafından benimsenen sanatsal akımların varlığı gerekiyor. Başkent seçilen kentin tarihi mirası ve şehir yaşamının kalitesinden yararlanarak, bütün medya araçlarını devreye sokup kültürel işbirliğini geniş kitlelere duyurması da şart koşuluyor.