İstanbul'da bir mimari 'yıldız'ı

Ünlü Hollandalı modernist mimar ve eğitimci Wiel Arets, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin davetlisi olarak istanbul'da bir konferans verecek.

İSTANBUL - Ünlü Hollandalı modernist mimar ve eğitimci Wiel Arets, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin davetlisi olarak istanbul'da bir konferans verecek. Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık ve Mavi Jeans'in katkılarıyla gerçekleşecek olan konferansın başlığı 'Multiplicity' şeklinde belirlendi. Etkinlik, 12 Kasım 2001 günü, saat 13.30'da Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu'nda ücretsiz olarak izlenebilecek.
Ödüllü yapı rekortmeni 1955 Hollanda doğumlu Wiel Arets, Eindhoven Teknik Üniversitesi mezunu. Amsterdam ve Rotterdam üniversitelerinde, London Architectural Association'da, Columbia Üniversitesi'nde, Viyana Akademisi'nde davetli eğitimci olmuş, Berlage'da öğretim üyeliği görevini sürdüren bir akademisyen. 1986'da Wiederhall kurucu üyesi olan, 1987'de Victor de Stuers, 1988'de Charlotte Kohler, 1989'da Rotterdam Maaskand, 1991'de de Edmund Hustinx
ödüllerini kazanan mimar, 1994'de Maastricht Sanat ve Mimarlık Akademisi binası ile ikinci kez Victor de Stuers ödülü, Mies van der Rohe özel mansiyonunu ve Beton Birliği ödülünü kazanmış.
Çağdaş Hollanda mimarlığının en önemli figürlerinden biri olan Arets, son yılların 'en iyi postgraduate mimarlık okulu' Berleage'da Van Berkel, Alvaro Siza, Minny Vaas ve Nathalie Devries gibi mimarlarla birlikte ders veriyor. (Kültür Sanat)