İstanbul'da exlibris zirvesi

İstanbul'da exlibris zirvesi
İstanbul'da exlibris zirvesi

Etkinliği Hasip Pektaş düzenliyor.

Uluslararası Ekslibris Kongresi İstanbul'da gerçekleşecek. Kongre sırasında ünlü koleksiyonlardan ve günümüz sanatçılarından seçilen büyük bir exlibris sergisi açılacak

İSTANBUL - Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi, FISAE ve İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın girişimleriyle organize edilen 33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi ve Ekslibris Sergileri, 25-29 Ağustos tarihlerinde Işık Üniversitesi Maslak Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. Sadece katılımcılara açık olan kongre sonrası ekslibris meraklıları açılan sergileri gezebilecek.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın da desteklediği kongrede, 30’a yakın ülkenin ekslibris sanatçıları ve koleksiyoncuları bir araya gelerek, ekslibris değiş-tokuşu yapacaklar ve düzenlenen etkinliklerle İstanbul’u tanıma fırsatı bulacaklar.
Kongre kapsamında, Galeri Işık Teşvikiye’de ödül alan ekslibrisler, Maslak Galeri Işık Istanbul’daysa 540 ekslibristen oluşan Uluslararası Ekslibris Yarışması sergisi görülebilecek. Her biri 100’er ekslibristen oluşan; Japonya ’dan Ichigoro Uchida koleksiyonu, Avusturya ’dan Heinrich R. Scheffer koleksiyonu, Rusya’dan Moskova Ekslibris Müzesi koleksiyonu, Çin’den Çin Ekslibris Derneği ve Şanghay Fu Xihan Zhai Ekslibris Derneği koleksiyonu sergileri ile Türkiye ’den mühürlü eski kitap sayfaları, Türk ekslibris sanatçıları sergileri ve önceki kongrelerden anılar fotoğraf sergisi görülebilecek. Ayrıca IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nde İstanbul Ekslibris Müzesi koleksiyonu ve Sırbistan’dan Bogdan Krsic ekslibris sergisi, Işık Üniversitesi Şile Yerleşkesi’ndeyse Uluslararası Ekslibris yarışması sergisi yer alacak. Sergiler, 29 Ağustos-30 Eylül tarihlerinde takip edilebilecek. Ayrıntılı bilgi www.ekslibris.org adresinde. 

Kitap sahipleri için özel olarak üretilen exlibrisler, kitap kapağına sığacak kadar küçük, ama bir tablo gibi güçlü sanat eserleri.

13 santimlik tablolar
Kitap düşkünlerinin kitaplarının içine yapıştırdığı mülkiyet işareti olan ekslibrisi; kitap sahibini betimleyen, onu yücelten, onurlandıran bir tür etiket olarak düşünebiliriz. Ama bunun sadece etiket değil küçük bir tablo, bir sanat eseri olduğunu unutmamak gerekir. Diğer resimlerden tek farkı 13 santimi geçmemiş olması ve sipariş veren kişinin ilkesi doğrultusunda yapılmasıdır. Elle yapılan bir taslak da ekslibris olabilir ama çoğaltmak gerekir ki kişi tüm kitaplarına yapıştırabilsin. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Avusturya

  ,

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul