İstanbul'da 'Filistin Filmleri Zamanı'

İstanbul'da 'Filistin Filmleri Zamanı'
İstanbul'da 'Filistin Filmleri Zamanı'
Uluslararası Kültür ve Sanat Derneğinin(UKSD), Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlediği 'Filistin Filmleri Zamanı' etkinliği, başladı.

İSTANBUL-Etkinlik kapsamında 12 Temmuza kadar gösterime girecek 10 filmden ilki olan, Filistin asıllı Danimarkalı yönetmen Omar Shargawi’nin "Babam Hayfalı" adlı filminin gösterimi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapıldı.

Otobiyografik özellikler taşıyan ve 2010 Danimarka Sinema Ödüllerinde "En İyi Belgesel Ödülü"nü kazanan filmin gösterimini, yönetmen Shargawi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli izledi.

Film gösteriminden önce konuşan Shargawi, çekim çalışmalarının 5 yıl sürdüğünü, babasını filmin öyküsünü anlatması için ikna etmede zorlandığını belirtti.

Babasının, bazı şeylerin bilinmesinin birtakım sorunlar yaratacağı yönünde kaygıları olduğunu ifade eden Shargawi, "Filistin konusunda her zaman hassas oldum. Fakat babamın öyküsüyle tüm Filistinlilerin acılarını tüm dünyaya duyurmak istedim" diye konuştu.

Shargawi, Türk halkının Filistin konusunda her zaman duyarlı olduğunu, bu nedenle filme ilginin yoğun olacağını ümit ettiğini söyledi.

Filmi izleyenlerin, Filistin halkının çektiği acıları bir kez daha yüreklerinde hissederek onların acılarına ortak olacaklarını düşündüğünü vurgulayan Shargawi, "Ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin için yaptığı çıkışı da oldukça olumlu buluyorum. Halkım için yaptıklarından dolayı minnettarız. Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı, barış için çok kötü oldu. Gelecek adına pek ümitli değilim, ama yine de barışı ümit ediyorum" dedi.

Filistin probleminin gerçek boyutuna yerli ve yabancı kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlayan etkinlik, 12 Temmuza kadar Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi ile Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi salonlarında ücretsiz izlenebilecek.

Etkinlikte gösterime girecek filmler ve yönetmenleri şöyle:
Babam Hayfalı-Omar Shargawi
Limon Ağacı-Eran Riklis
Düşler ve Korkuların Sınırı-May Masri
Zeytin’in Hayali-Omar Kawan Aleni
Vaat Edilen Cennet-Hany Abu Assad
Kapılar Bazen Açılıyor-Liana Badr
Beşir ile Vals-Ari Folman
Şatilla’nın Çocukları-May Masri
Kutsal Direniş-Elia Suleiman
Bu Denizin Tuzu-Annemarie Jacir (aa)


    ETİKETLER:

    Mavi Marmara