İstanbul'da Kuzey Işıkları

İstanbul'da Kuzey Işıkları
İstanbul'da Kuzey Işıkları

Nils Petter Molv r bu akşam 22.00 de Salon da.

Haber: SAMİ KISAOĞLU / Arşivi

İstanbul ’un caz adına günden güne sürprizlerle dolu bir şehir haline geldiği şu günlerde her gün yeni bir haber bizi şaşırtıyor. Bu gece Avrupa ’nın kuzeyinden 3 farklı ismi 3 farklı mekânda izleme şansına sahip olmak da bu beklenmedik sürprizlerden biri. İstanbul caz sahnesinin bu akşamki konukları arasında Youn Sun Nah ile birlikte Borusan Müzik Evi’nde sahne alacak Ulf Wakenius’un yanı sıra Oslolu kalabalık topluluk Jaga Jazzist (Tamirhane / 22.30), Norveçli trompet ustası Nils Petter Molvær (Salon / 22.00) da yer alıyor.

Düş ile Gerçek Arasında Bir Yerde:
Nils Petter Molvær
Kuzey cazı dörtlüsünün kare ası konumundaki sıcak insanların soğuk memleketi olan Norveç’in en kendine özgü ses ustalarından biridir Nils Petter Molvær. Müzikte ‘özgün’ kelimesinin içini tıka basa dolduran nadir müzisyenlerden biri olan Molvær’in müziğinde sadece yeni sesler ve yeni tınılar değil sessizlik de ayrı bir boyut kazanır. Usta müzisyen düş ile gerçeğin bir koleksiyonunu yapar sanki nefes verdiği her notada ve sahne arkasında bambaşka görsel dünyalar eşlik eder onun müziğine. 1990’lı yıllarda ‘Khmer’ albümüyle büyük ses getiren ve birçok ödüle o dönemde ambargo koyan Molvær’in müziği house, ambient gibi elektronik türlerin birleşiminin yanı sıra kuzeye özgü onlarca pastoral rengi içeriyor.

Norveçli Caz Ordusu:
Jaga Jazzist
Caz, rock, elektronika ve onlarca ara tür ve farklı tınının birleştiği bir yerde duran bir grup Jaga Jazzist. Yaşları 29 ile 35 arası değişen 9 müzisyenden oluşan topluluk özellikle müzikal anlamda aldıkları riskler ve müziğe getirmiş oldukları yeniliklerle olumlu eleştiriler aldı. 1994 yılında kurulan topluluk, ilk albümleri ‘A Livingroom Hush’ ile büyük ses getirmiş ve bu albüm, 2002’de BBC tarafından yılın caz albümü seçilmişti. Müziklerinde Eric Satie, John Coltrane, Charles Mingus, Steve Reich, Fela Kuti, Dungen, Sonic Youth ve Radiohead gibi birçok farklı topluluk ve isimden etkilenen Jaga Jazzist konser performanslarıyla fenomene dönüşüyor.


  ETİKETLER:

  Norveç

  ,

  İstanbul

  ,

  BBC

  ,

  caz

  ,

  haber

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Avrupa

  ,

  Gece

  ,

  dolu

  ,

  kuzey

  ,

  Konser