İstanbul'da pop zirvesi

Depeche Mode, Sting, PJ Harvey ve Nick Cave gibi müzik dünyasının dev isimleriyle birlikte, sanat dünyasının 'pop
ikonu' Warhol'da bu yaz İstanbul'da olacak.

İSTANBUL - Depeche Mode, Sting, PJ Harvey ve Nick Cave gibi müzik dünyasının dev isimleriyle birlikte, sanat dünyasının 'pop
ikonu' Warhol'da bu yaz İstanbul'da olacak. Andy Warhol'un çok ünlü resimlerini kapsayan retrospektif sergisi, 17 Temmuz'da sanatseverlerin ilgisine sunuluyor.
Warhol, yapıtlarında tüketim toplumunun rutin ve yoz gerçekliğini, tüketim nesnelerini ve popüler kişileri konu aldı. Yaşadığı dönemde ufuk açıcı yapıtları kadar, hayat tarzı ve konuşmalarıyla da ünlendi. Pop art akımının en önemli temsilcisi olarak sanat tarihine geçerken Amerika'nın 'kült' karakterlerinden biri oldu. Warhol'un Avrupa turu kapsamında Türkiye'ye uğrayacak sergisi Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde açılacak ve 28 Ağustos'a kadar görülebilecek.
Sanatçı adına, doğduğu Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir endüstri binasında yedi yıl önce kurulan
'resmi' Andy Warhol Müzesi'nin organize ettiği sergi, Amerika Birleşik Devletleri Eğitim ve Kültür İşleri Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçiriliyor.
Tam adı 'Andy Warhol : Sanatı ve Yaşamı (1928-1987)' olan etkinlikte, efsanevi resimler yer alıyor. 'Campbell's Çorba Kutuları'ndan 'Dolar İşareti' serigrafilerine, 'Elektrikli Sandalye'den komünist Çin'in tarihi lideri Mao Tse Tung'un portresine, Empire State Building'i işleyen deneysel 'Empire' filminden sanatçının annesi Julia Warhola'ya ait resimlere uzanan zengin bir koleksiyon Kazım Taşkent Galerisi'nde sergilenecek.
Andy Warhol'la zirveye çıkan pop art akımının gelişimini, diğer temsilcilerini anlatan bir sergi de Galatasaray Meydanı'nda düzenlenecek. Böylece Beyoğlu'nda küçük bir pop art fırtınası çıkacak.
Amerika'nın 'Binyıl Projesi'
Çıktığı dünya turunun dahilinde Doğu ve Güney Avrupa'daki hemen hemen tüm ülkeleri kapsamına alan bu sergi, Amerika için özel bir anlam da taşıyor. Warhol resimleri ABD'nin küresel kültür hamlesi 'Binyıl Projesi' kapsamında ülkemizi ziyaret ediyor. Turuna 8 Ocak'ta Kazakistan'ın Almatı kentinde başlayan sergi şu ana dek sırayla Litvanya, Ukrayna, Macaristan, Yunanistan, Rusya, Estonya, Slovakya, ve Litvanya'lı sanatseverlerce görülmüş. Sırada Hırvatistan ve Slovenya var. (Kültür Sanat)