İstanbul'da yüzen bir caz kulübü

İstanbul'da yüzen bir caz kulübü
İstanbul'da yüzen bir caz kulübü

Teknenin güvertesinde ?balık-ekmek?, alt salonunda ?caz? servisi yapılıyor.

Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL-Türkiye’nin en iyi cazcılarını ve İstanbul’un hatırı sayılır sayıda cazseverini bir tekneye doldurursanız ne olur?  Geçtiğimiz Cumartesi akşamı bu soru aklımda Kuruçeşme’deki şık tekneye bindim. Bir süredir üzerinde 'balık ekmek caz ' yazan afişler karşıma çıktıkça merakım iyiden iyiye artmıştı. Adından ‘konseptli’ ve son zamanlarda ne yazık ki bir de olaylı konserlerle bahsedilen Hakan Erdoğan’ın 2008’de sahilde demirlenmiş bir teknede yaptığı organizasyonun bir benzeriydi bu. Tek fark geminin avara etmesiydi.
Etraftaki meraklı gözler nezaretinde içi enstruman dolu tekneye bindik. Alt katın pek de kalabalık olmadığını görünce, iştah kabartan balık ekmek kokusunu takip ederek konukların tamamına ulaştık.  Ay ışığı, boğaz manzarası ve caz tınılarının oluşturduğu romantik atmosferde gemi avara etti. Sanki, caz dinlemek için kaçırılmaktaydık... Bunu bir şakaya çevirip hemen yanımızdaki Nilüfer Verdi’yle paylaştım, “Olur mu, bu cazın içindeki özgür ruhun denizlere açılması.” diye yorumladı.
Tabii bu bir Boğaz turu değildi, nitekim az sonra alt kattaki sahne hareketlendi. Bir bir, Önder Focan, Neşet Ruacan, piyanist Nilüfer Verdi, çellist Kent Mete, solist Feyza Eren, genç solist Selen Beytekin, davulcu Derin Bayhan, basçı Erdal Akkyol ve Kürşat Deniz’den oluşan ekip sahneye çıkmaya başladı. Müzisyenlerin jam session’ları, ilk seferin yolcuları biraz 'caziçi' olduğundan sanırım, tam bir arkadaş toplantısı şenliğindeydi ki, gece daha bir güzel oldu.
Orkestraların başında görmeye alıştığımız Cem Mansur  da oradaydı. Görüşüne başvurduk ve şu yorumu aldık: “Balık- ekmeğin, şarabın ve cazın birlikteliğinden kötü bir şeyin çıkması mümkün mü?” Önder Focan “Cazın böyle konseptlerle sunulması ne kadar güzel” diye konuşurken,  Hakan Erdoğan “Eylemlerim sürecek” dedi.
160 kişinin katıldığı gecede, 180 adet uskumru ve 120 şişe şarap tüketildi.
Ve gemi, yani İstanbul'un yüzen Caz Kulübü aborda etti...

Balık-ekmek caz tarifesi
Konserin 3 Nisan  Cumartesi günkü konuğu Kent Mete Trio olacak. 7 Nisan ve 10 Nisan’da Neşet Ruacan’lı Feyza Eren Dörtlüsü’nü, 14 Nisan ve 17 Nisan’da ise Önder Focan Trio ile Sibel Köse’yi ağırlayacak balık Ekmek Caz’ın nisandaki son konukları 21 Nisan ve 24 Nisan’da Elif Çağlar Dörtlüsü.
Tel: 0212 219 19 96


    ETİKETLER:

    caz