İstanbullu Abidin Dino, Mardin Müzesi'nde

İstanbullu Abidin Dino, Mardin Müzesi'nde
İstanbullu Abidin Dino, Mardin Müzesi'nde
Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi'nde büyük bir Abidin Dino sergisi açıldı. Nazan Ölçer'e göre bu, Türkiye'de açılmış en büyük Dino sergisi
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Mardin’deki Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi birinci yılını dün açılan Abidin Dino sergisiyle kutluyor. Nâzım Hikmet’in ‘Saman Sarısı’ şiirinde “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin” diye andığı Abidin Dino, yaşamı boyunca sadece mutluluğu değil her türlü duyguyu çizgileriyle ifade etmiş. ‘Abidin Dino Mardin’de: Seçme Yapıtlar 1930- 1990’ sergisinde bu yelpaze tüm açıklığıyla gözler önüne seriliyor.
Nazan Ölçer, sergiyi kurgularken Abidin Dino’nun Mardin’nin ruhuna uygun bir sanatçı olduğunu, buradaki her an öfkelenmeye hazır gençlere çalışmalarıyla olduğu kadar yaşam serüveni ile de yol göstereceğini düşünmüş. Klasik bir resim eğitimi almamasına rağmen genç yaşta D Grubu ressamları arasına katılan Abidin Dino çağdaş Türk resminin öncülerinden olduğu kadar karikatürist, yazar, yönetmen kimliğiyle de her zaman ön planda olmuş, çağına damgasını vurmuş bir sanatçı.
Sergide, Abidin Dino’nun otoportreleri, eller, Yörükler ve Lazlar serilerinden örnekler, Roma Olimpiyatları dizileri ve 1966 Dünya Futbol Kupası için çektiği ‘Goal’ filmi için çizdiği eskizler, 1968 öğrenci olaylarını belgelediği resimler, Yaşar Kemal’in ‘Deniz Küstü’ romanı için hazırladığı illüstrasyonlar, hastalık günlerini esprili bir şekilde çizdiği ‘Acının Resimleri’ ve ‘Ak la Ka ra’ serisine ait tuvaller ve çiçek resimleri yer alıyor. Ayrıca ‘İstanbul’lu Abidin’ ve 1966’da yönettiği Dünya Futbol Kupası’nı konu alan ‘Gol’ adlı belgeseller de gösteriliyor. Nazan Ölçer’e göre Mardin Müzesi Dilek Sabancı Galerisi’nde açılan bu sergi bugüne dek Türkiye ’de yapılan en kapsamlı Abidin Dino sergisi. 2008 yılında Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan Dino sergisinden farklı olarak ‘Lazlar’ dizisi, ‘Acının Resimleri’ ve ‘Eller’in bir kısmı ilk kez sergileniyor.
Abidin Dino’nun, Türk edebiyatının en güzel eserlerini Fransızca’ya çeviren, bugün yüz yaşındaki hayat arkadaşı Güzin Dino, resimler, çizimler ve kitaplarından oluşan kendi özel arşivinin büyük bir bölümünü Sabancı Müzesi’ne bağışlamıştı. Sergide yer alan eserlerin belkemiğini bu arşiv oluşturuyor. Ayrıca sanatçının dostu Ferit Edgü’nün koleksiyonundan parçalar ve özel koleksiyonlardan kimi eserler de var.
Abidin Dino eline kalem aldıktan sonra yaşamının neredeyse her bir anını kâğıda aktarmış. ‘Acının Resimleri’ne baktığınızda en ağır hastalıklarla bile baş edebileceğinizi düşünüyorsunuz. Resimlerinde temel konu sosyal olaylar, mesela Paris’te 68’de olayları. Sokağın önemini 1950’li yıllarda keşfetmiş olan Abidin Dino’ya olayları içinden yansıtan gerçek bir sokak ressamı demek yanlış olmaz. Serginin şimdilik Mardin’de 6 ay kalması planlanıyor. Hep Doğu sanat için Batı’ya gelecek değil ya, sergiyi görmek isteyenler Mardin’e gitmeye fırsat yaratmalı...

Kışladan müzeye
Mardin Kent Müzesi binası 1889 yılında ‘Süvari Kışlası’ olarak mimar Serkis Elyas Lole’ye yaptırılmış. Sonraki yıllarda ‘Askerlik Şubesi’, ‘Jandarma Karakolu’ ve ‘Vergi Dairesi’ olarak kullanılan bina 2006 yılında kent müzesi olmak üzere Sabancı Vakfı tarafından yenilendi. Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Kültür Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve MAREV’in (İstanbul’daki Mardinliler Vakfı) desteğiyle ortaya çıktı. Kent kültürüne dair objelerin sergilendiği müzede geçici sanat sergilerinin açıldığı salonlar da var. Kapsamlı bir Türk resmi sergisiyle açılan müzeyi bir yıl içinde yüz binin üzerinde kişi ziyaret etmiş.