İstanbullu orkestra Mozart'ın evinde ayakta alkışlandı

İstanbullu orkestra Mozart'ın evinde ayakta alkışlandı
İstanbullu orkestra Mozart'ın evinde ayakta alkışlandı
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası dört şehri kapsayan Avrupa turnesine cuma gecesi Viyana'da verdiği konserle başladı. 2 bin 500 kişinin alkışladığı topluluk yarın Almanya'da sahne alacak...

RADİKAL - Türkiye’nin senfonik müzik alanında önde gelen topluluğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) dört şehri kapsayan Avrupa turnesine cuma gecesi Viyana'da verdiği konserle başladı. Almanya’nın üç ayrı şehrini de kapsayacak turnenin cuma geceki ilk ayağında topluluk Wiener Konzerthaus’ta 2 bin 500 kişinin karşısına çıktı. BİFO, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetimindeki konsere dünyaca ünlü kemancılar Nemanja Radulovic ve Vadim Repin eşlik ediyor.
Borusan Holding’in girişimiyle 17 yıl önce kurulan BİFO'nun, orkestranın şefi Sascha Goetzel'in memleketi Viyana'daki konserinde Schulhoff’un Ogelala, Bruch’un 1. Keman Konçertosu ve Rimski-Korsakof’un Şehrazad Senfonik Süiti seslendirildi.
BİFO’nun 12–18 Şubat tarihlerini kapsayan turnesi Almanya’nın Friedrichshafen, Frankfurt kentlerinde devam edip Nürnberg'de sona erecek. Turne kapsamında ilk üç konserin solisti genç yaşında klasik müzik dünyasının yükselen yıldızlarından olan keman virtüözü Nemanja Radulovic. Kariyerinin en parlak dönemini yaşayan dünyaca ünlü keman virtüözü Vadim Repin de turnenin son konserinde solist olarak yer alacak.


SIRADA ALMANYA VAR
 
Topluluğun Almanya’daki ilk konseri yarın (14 Şubat Pazar) Friedrichshafen'deki Graf Zeppelin Haus’ta başlıyor. Konserde Schulhoff’un Ogelala, Bruch’un 1. Keman Konçertosu, Holst’un Beni Mora’sı ve Respighi’nin Saba Melikesi Belkıs Süiti seslendirilecek. Bu konserin de solisti genç keman virtüözü Nemanja Radulovich.
Frankfurt’ta 17 Şubat Çarşamba akşamı Alte Oper salonunda saat 20.00’de başlayacak üçüncü konserin ardından Avrupa turnesinin son konseri Nürnberg'deki Meistersingerhalle Nürnberg’de gerçekleşecek. BİFO’nun solisti bu kez Victoire d’Honneur’ü ödüllü dünyaca ünlü kemancı, Vadim Repin olacak.