'İstanbul'u seven herkes bu sergiyi görmeli'

'İstanbul'u seven herkes bu sergiyi görmeli'
'İstanbul'u seven herkes bu sergiyi görmeli'
Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'la ilgili bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergiyi ağırlamaya hazırlanıyor. 'Efsane İstanbul' sergisi 5 Haziran'da açılıyor
İSTANBUL - İstanbul’un 8 bin yıllık tarihi, 500’ü aşkın eserle gün yüzüne çıkıyor. Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ve Sabancı Holding sponsorluğunda, ‘Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.
5 Haziran - 4 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8 bin yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne serecek. Sergi, Bizantion’dan Nea Roma ’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getirecek.
Sergi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika , Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya’daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapacak. Sergide ayrıca, Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alacak. Yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, ‘Efsane İstanbul’ sergisi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulacak.
Sergide; İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu’nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılacak. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılacak, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılacak.

‘Özellikle gençleri bekliyoruz’
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da sergiden hem bir İstanbullu hem de bu serginin açılmasını destekleyen biri olarak heyecan duyduğunu söylüyor.
“Efsane İstanbul Sergisi yaşayan ve İstanbul’u seven herkesin görmesi gereken bir sergi. Yaşadığımız kentin 8 bin yıllık tarihini gözler önüne seren, ilk yerleşimlerden başlayarak, adım adım uygarlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmesine bu sergiyle tanıklık edeceğiz. İnanıyorum ki, ‘Efsane İstanbul Sergisi’ni gezenler, İstanbul’a çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar” diyen Sabancı, bu serginin, sergiyi gezen gençler ve çocuklar için bir ‘İstanbul’ dersi olacağını ve bu sayede gençlerin yaşadıkları kenti tanımalarını, sevmelerini ve hepsinden önemlisi sahip çıkarak koruyacaklarını ümit ettiğini söylüyor. Ve bu nedenle özellikle gençlerin bu sergiyi mutlaka görmelerini istiyor.

‘2010’un en büyük projelerinden...’
’Efsane İstanbul’ sergisi dünyada sayılı müzelerde yapılan çok farklı bir sergileme tekniği ile gerçekleştiriliyor. Sergi mimarisi alanında dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Boris Micka tarafından tasarlanan sunum tekniği ile ziyaretçiler ilginç bir sergi deneyimine tanık olacak. Bu sayede ziyaretçiler, sergiyi sadece gezmeyecek aynı zamanda ‘yaşayacak da’.
Serginin açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. Sabancı Müzesi daha önce de ‘Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk’ sergisiyle 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin ilkini gerçekleştirmişti. ‘Efsane İstanbul’ sergisi de Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin en önemli etkinliklerinden biri olacak. (Yaşam Servisi)


    ETİKETLER:

    Belçika

    ,

    Roma