İstanbul'un artist adayları

İstanbul'un artist adayları
İstanbul'un artist adayları

?İstanbul Portreleri? 28 Nisan?da Garajistanbul?da prömiyer yapacak.

İSTANBUL - Garajistanbul’un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi ‘İstanpoli’, Belçikalı yönetmen, çağdaş dans koreografı Michael Laub’un ‘Bu şehir kadını sever’ sloganıyla hazırladığı ‘İstanbul Portreleri/aktris adayları ve aktrisler’le devam ediyor. Projenin üçüncü oyunu olma özelliği de taşıyan ‘İstanbul Portreleri’, 10’dan fazla İstanbullu kadının sahneye aktardığı kendi hikayelerinden oluşuyor.
Son yıllarda sahnede hiç yer almamış ‘portre’ kişiliklerini araştıran Michael Laub, bu proje için 2009 Ekim-2010 Ocak aylarında İstanbul’a gelerek oyun için bir seçme düzenlemiş. Ve 200’den fazla amatör oyuncuyla görüytükten sonra sadece kadınlarla çalışmaya karar vermiş.
Yönetmenin sahnede adapte edilmiş canlı portreler fikriyse ilk olarak 2002’de Hamburg Schauspielhaus oyuncularının altışar dakikalık portrelerinden oluşan ‘Portraets 360 Sek’ adlı oyundan doğmuş. Daha sonra da tiyatronun çeşitli departmanlarında çalışanların konsepte katılmasıyla devam etmiş. Garajistanbul’un yapımcılığın ve İstanbul 2010 Ajansı’nın da desteğiyle gerçekleştirilen ‘İstanbul Portreleri/aktris adayları ve aktrisler’ adlı sahnede canlı performansla birlikte video görüntülerinin de yer aldığı oyunda kalabalık bir kadro rol alıyor. 28 Nisan’da prömiyer yapacak oyun, 29-30 Nisan’da ve 1-8 Mayıs arasında 20.30’da Garajistanbul’da. Tel: 0212 244 44 99 (Kültür Sanat)