İstanbul'un butik kitapçıları

İstanbul'un butik kitapçıları
İstanbul'un butik kitapçıları

Denizler Kitabevi, koleksiyoncuların uğrak yeri.

Zor günler geçiren Robinson Kitabevi, İstanbul'un butik kitapçılarını yeniden gündeme taşıdı.

Pandora: Bu küçük ama şirin mekân kaç kuşağın anılarındadır kim bilir... Kendi evinizde kitaplığınızı karıştırıyormuşsunuz gibi rahat edersiniz.
Kırmızı Kedi: Henüz birkaç yıllık olmasına rağmen sanki hep oradaymış gibidir. Yeni kitaplar için giriş, inceleme kitapları için üst, tarih için alt katı var.
Eren: Akademisyenlerin durağıdır. Çalışanlar sorduğunuz her kitabı bilirler. O an rafta yoksa, adresinizi alıp gönderirler.
Homer: Yabancı dilde kitaplar arıyorsanız mutlaka görün. Arkeoloji kitaplarında yok yok, kent kitapları da elbette.
Tarihçi: Kadıköylü yazarların buluşma yeridir. ‘Karşı’nın rahat edeceğiniz mekânlarından biridir. Çayı da hep tazedir.
Gergedan: Bağdat Caddesi’ndeki curcunanın ortasında biraz nefeslenmek için bire bir.
Aziz Kedi: Bol indirim de bulabilirsiniz. Üstelik gece yarısına kadar açık. Fanzinciler de bir uğramalı.
Denizler: Koleksiyonerlerin uğrak yeridir. Nadir parçaları orada bulursunuz.
Yalvaç Abi Kitabevi: Türkiye ’de çocuk yayımcılığının önde gelenlerinden Yalvaç Ural’ın adını taşıması zaten yeterince fikir veriyor. Nişantaşı’ndaki kitapçı çocuk kitapları, çizgi romanlar haricinde oyuncaklar ve yapbozlarla da ürün yelpazesini de çeşitlendiriyor.
Patika: Milli Reasürans Çarşısı’nın alt katında bulunan Patika Kitabevi on yıldır alışverişin ötesinde soluklanabilecek bir mekân sunuyor. Kitaplara, dergilere uzun uzun bakabiliyor, sohbet edebiliyor, bu esnada kahvenizi içebiliyorsunuz. Çeşit bolluğu dışında iyi tedarik sistemi sayesinde müdavimi çok.
Sarman Kitapçı: Feneryolu’ndaki Sarman Kitapçı, kedi dostlarının mekanı. Portakal adındaki sarman kedisini de çalışanlarından sayan kitabevi, konuyla ilgili ne kadar çok yayının olduğunu gösterme işlevini de yerine getiriyor.
Akademi: Araya 24 sene soktuktan sonra bu yıl Kadıköy’de tekrar hayat bulan Akademi Kitabevi, listedeki en tarihi kitapçılardan. 1970’lerde Nişantaşı’nda edebiyat çevresinin buluşma yerine dönüşen kitabevi, 300 metrekarelik bir mekanda, kafesi ve çalışma bölümüyle artık Anadolu yakasındakilerin hizmetinde.