İstanbul'un film baharı yaklaşıyor

İstanbul'un film baharı yaklaşıyor
İstanbul'un film baharı yaklaşıyor
3-18 Nisan tarihleri arasında yapılacak 29. İstanbul Film Festivali, 200'den fazla filmin yer aldığı görkemli programla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Hafta içi gündüz seansları ile 50'ye yakın Türk filmi 3.5 liradan izlenebilir

İSTANBUL - Sinemaseverlerin dört gözle yolunu gözlediği 29. İstanbul Film Festivali, yine görkemli bir programla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 3-18 Nisan tarihleri arasında Akbank’ın sponsorluğunda düzenlenecek festivalin programında 57 ülkeden 200’ün üzerinde film yer alıyor.
İKSV Salon’da yapılan basın toplantısında konuşan Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Akbank olarak festivale önümüzdeki üç yıl daha destek verme kararı aldıklarını müjdeledi.

Temizlenmiş ‘Selvi Boylum...’
Radikal’in de basın sponsorları arasında yer aldığı festivalin bu yılki Sinema Onur Ödülleri, Türk sinemasının ‘karizma’ oyuncusu Kadir İnanır; efsane kurgucu Mevlüt Koçak ve tür filmlerinin usta yönetmeni Feyzi Tuna’ya verilecek. Kadir İnanır’ın rol aldığı Atıf Yılmaz’ın unutulmaz filmi ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, Groupama’nın sponsorluğunda yenilenen tertemiz kopyasıyla festivalde gösterilecek. Feyzi Tuna’nın ‘Kuyucaklı Yusuf’ adlı filmi de festival programında.
Bu yıl festivalin yaşam boyu başarı ödülleri İtalyan sinemasının önde gelen isimlerinden Marco Bellocchio ile Istvan Szabo’nun ‘Mephisto’sundaki rolüyle hafızalarda yer eden Avusturyalı oyuncu Klaus Maria Brandauer’e sunulacak. Bellocchio’nun ‘Vincere/Yenmek adlı son filmi de festivalde.
Festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde verilen Altın Lale ödülü bu yıldan itibaren, ocak ayında ölen İKSV’nin efsane başkanı Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek. Jüri başkanlığını Klaus Maria Brandauer’in üstlendiği Uluslararası Yarışma bölümünde aralarında Christopher Plummer ve Helen Mirren Oscar adaylığı getiren Tolstoy filmi ‘The Last Station’, 19 yaşındaki Xavier Dolan’ın Cannes’dan üç ödülle dönen filmi ‘Annemi Öldürdüm’, Tayvanlı ünlü yönetmen Tsai Ming-Liang’ın son filmi ‘Surat’ ve efsane Fransız müzisyen Serge Gainsbourg’un yaşamını anlatan ‘Gainsbourg’un da oldağu 11 film yer alıyor. Gainsbourg’un eski eşi Jane Birkin de festivalin konuğu olacak. Birkin’in başrolünde yer aldığı Jacques Rivette’in ‘36 Dağ Manzarası’ da festival programında.

Oscar adayı ‘Ajami’
Sinemada İnsan Hakları bölümünde Filistinli Scandar Copti ve İsrailli Yaron Shani’nin Filistin-İsrail çatışmasını anlattıkları, bu yılın yabancı film Oscar adayı ‘Ajami’, İspanya’da izlenme rekorları kıran Daniel Monzon’un sekiz Goya ödüllü filmi ‘Hücre 211’, Haiti’nin özgürlüğünü kazandığı devrimin sosyopolitik atmosferini anlatan ‘Tropikal Tanrı’, Çingene yönetmen Tony Gatlif ‘Özgürlük’ ve Türkiye’den Nesli Çolgeçen’in ‘Denizden Gelen’in de aralarında olduğu 11 film 10 bin avroluk Avrupa Konseyi Sinema Ödülü için yarışacak.
Filistinli yönetmen Elia Suleiman, 2009 Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi ‘Geride Kalan’ dahil tüm filmleriyle festivalde. Elia Suleiman, 16 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde bir sinema dersi verecek.
McCarthy’nin komünist avında şimşekleri üzerine çeken, Harold Pinter’ın dostu ve duygusal dengesizliğin, cinsel çıkmazların, dışlananların, şiddet dolu aşk öykülerinin yönetmeni Joseph Losey de Radikal yazarı Fatih Özgüven’in seçtiği yedi filmiyle festivale konuk olacak.

Lumierre’lerin Haliç filmi
İranlı çağdaş sanatçı Şirin Neşat’a Venedik’te en iyi yönetmen ödülü kazandıran ‘Erkeksiz Kadınlar’ ile Haneke’yi anımsatan tarzıyla dikkat çeken Yorgos Lanthimos’un Cannes’dan ödülle dönen filmi ‘Köpek Dişi’ festivalin Mayınlı Bölge bölümünde yer alıyor.
Festivalin yeni bölümü ‘İstanbul: İçeriden ve Dışarıdan’da Jules Dassin’in ‘Topkapı’sından Atıf Yılmaz’ın ‘Ah Güzel İstanbul’una ve Jess Franco’nun kült erotik korku filmi ‘Vampyros Lesbos’a İstanbul’a farklı açılardan bakan 13 uzun metrajlı film izleyiciyle buluşacak. Lumiere Kardeşlerin dünyada ikinci kez Haliç’te gerçekleştirdikleri kamerayla kaydırma hareketini de içeren Haliç Manzarası adlı kısa filmi bölümün dikkat çeken yapıtlarından.

Uluçay anısına özel gece
Festivalde Zeki Ökten’in anısına ‘Pehlivan’, Halit Refiğ’in anısına ‘Gurbet Kuşları’, Eric Rohmer’in anısına ‘Maud’la Bir Gece’ ile düzenlenecek özel bir gecede Ahmet Uluçay’ın anısına ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filmleri gösterilecek.
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) de son 30 yılın en iyi ‘ilk film’leri seçkisiyle festivale katkısını sürdürüyor. SİYAD’ın beş en iyi ilk film seçkisinde Quentin Tarantino’nun ‘Rezervuar Köpekleri’, Jane Campion’ın ‘Sweetie’, Coen Kardeşlerin ‘Blood Simple’, Michael Haneke’nin ‘Yedinci Kıta’ ve Lars von Trier’in ‘Suç Unsuru’ yer alıyor.
Michael Winterbottom’ın Mat Whitecross’la işbirliği yaptığı, yazar/eylemci Naomi Klein’ın aynı adlı kitabından uyarlanan ‘Şok Doktrini’, bu yılki belgesel Oscar’ını kazanan ‘The Cove’, ‘The Yes Men’ filmini çeken Chris Smith’in son belgeseli ‘Çöküş’, Jonathan Demme’ın ‘yüksek sesli, rock’n roll’ filmi ‘Neil Young’ın Bavulundan Şarkılar’, The Edge, Jimmy Page gibi efsane giteristleri bir araya getiren ‘Gürültü Ustaları’ NTV Belgesel Kuşağı’nın merakla beklenen filmlerinden.
Komediye özel bir bölüm ayıran festivalde ‘Antidepresan’ başlığı aldında aralarında uyarlama senaryo dalında bu yılın Oscar adaylarından ‘Kısırdöngü’, oyuncu Drew Barrymore’un yönettiği ilk film ‘Patenci Kızlar’ın da olduğu 10 film gösterilecek. ‘Büyüleyici İsyancılar: Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi’ de festivalin bu yılki yeni bölümlerinden.

Gündüz seansları 3.5 lira
İki yıldır olduğu gibi festivalin ucuz bilet politikası sürüyor: Hafta içi gündüz seansları 3.50 lira, tam 10 lira, indirimli 7 lira, Akbank Galaları ise 15 lira. Türk Sineması bölümünde yer alan filmler için tüm seanslar yine 3.50 lira. Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda CityLife Cinema (City’s), Kadıköy’de ise Kadıköy Sineması’nda yapılacak. www.iksv.org/film

Akbank Galaları
A Single Man (Tom Ford)
Büyük Hata (Atom Egoyan
Julie&Julia (Nora Ephron)
Ben ve Orson Welles (Richard Linklater)
Kontrolün Limitleri (Jim Jarmusch)
Savaş Sırasında Yaşam (Todd Solondz, 17 Nisan’da festivale konuk olacak)
Greenberg (Noah Baumbach)
Yabancı (Feo Aladağ)

Dünya sinemasından
Beyaz İnsan (Claire Denis)
Lübnan (Samuel Maoz)
Bahar Sarhoşu (Lou Ye)
Akvaryum (Andrea Arnold)
Rehine (Lucas Belvaux)
Elveda (Christian Carion)
Getirin Kellesini (Ian Fitzgibbon)
Suç Ordusu (Robert Guediguian)
Hayır Kızım, Dansa Gitmek Yok (Christophe Honore)
Şişme Bebek (Hirokazu Kore-eda)
Ana (Bong Joon-ho)

Altın Ayı ödüllü ‘Bal’ ulusal yarışmada

Semih Kaplanoğlu’na Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı kazandıran ‘Bal’, festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alıyor. Yarışmaya seçilen diğer filmlerse şöyle: Miraz Bezar’ın yönettiği ‘Min Dit’, Nesli Çölgeçen’in ‘Denizden Gelen’, Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskanmak’, Taner Elhan’ın ‘Acı Aşk’, Yılmaz Erdoğan’ın ‘Neşeli Hayat’, Çağan Irmak’ın ‘Karanlıktakiler’, Atıl İnaç’ın ‘Büyük Oyun’, Yağmur-Durul Taylan kardeşlerin ‘Vavien’, Ümit Ünal’ın ‘Ses’ ve Onur Ünlü’nün ‘Beş Şehir’.

Radikal Halk Ödülü
Jüri başkanlığını Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği ulusal yarışmada, en iyi film ve yönetmene 50’şer bin, kadın/erkek oyuncuya ise Kültür Bakanlığı tarafından 10’ar bin lira para ödülü verilecek. Ulusal yarışmada FIPRESCI ödülü alacak filmin yönetmenine de Efes Pilsen 30 bin dolar verecek. Ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmada Radikal Halk Ödülü sunulacak ve halk ödülü için oy verecek iki şanslı izleyici masrafları Radikal tarafından karşılanmak üzere uluslararası bir festivale gönderilecek.
Altın Portakal ödüllü ‘Kosmos’ (Reha Erdem) ve ‘Bornova Bornova’nın (İnan Temelkuran) yanı sıra ‘Kars Öyküleri’ (Özcan Alper, Zehra Derya Koç, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Emre Akay), ‘7 Avlu’ (Semir Aslanyürek), ‘Yüreğine Sor’ (Yusuf Kurçenli), ‘Pus’(Tayfun Pirselimoğlu), ‘Acı’ (Cemal Şan) yarışma dışı gösterilecek. Ülkü Erakalın’ın yönettiği ‘Çığlık Çığlığa Bir Sevda’ ise Ediz Hun Selma Güneri gibi oyuncularının da katılımıyla özel bir gösterimde sunulacak. (Kültür Sanat)