İstanbul'un galipleri 'Tepenin Ardı' ve 'Yeraltı'

İstanbul'un galipleri 'Tepenin Ardı' ve 'Yeraltı'
İstanbul'un galipleri 'Tepenin Ardı' ve 'Yeraltı'
İstanbul Film Festivali'nde jürinin ve sinema yazarlarının en iyi filmi 'Tepenin Ardı' seçildi. Zeki Demirkubuz 'Yeraltı' ile yönetmen ve Radikal Halk Ödülü dahil beş ödül kazandı

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da en iyi film ödülü Emin Alper’in yönettiği ‘Tepenin Ardı’nın oldu. Yönetmen ödülü ise ‘Yeraltı’ ile ‘Zeki Demirkubuz’a gitti. Törende ‘Yeraltı’ beş, ‘Tepenin Ardı’ ise FIPRESCI dahil üç ödül kazandı. Başkanlığını Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma’da son iki yıldır Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Ödülü’ne ise Julia Loktev’in ‘Yalnız Gezegen’ filmi değer bulundu. Film ayrıca Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilen 25 bin euroluk para ödülünün de sahibi oldu. Uluslararası yarışmada ‘Jüri Özel Ödülü’ ise Joachim Trier’in ‘Oslo, 31 Ağustos’ adlı filmine verildi.
Festivalin merakla beklenen Ulusal Yarışma bölümünde ise Murathan Mungan başkanlığındaki jürinin tercihi Emin Alper’in yönettiği ‘Tepenin Ardı’ filminden yana oldu. Zeki Demirkubuz ise ‘Yeraltı’ ile en iyi yönetmen seçildi. Demirkubuz ayrıca en iyi kurgu ödülünün de sahibi oldu. Ulusal Yarışma’da Altın Lale’yi kazanan filme 150 bin TL, En İyi Yönetmene 50 bin TL para ödülü veriliyor. Onat Kutlar anısına verilmeye başlanan ‘Jüri Özel Ödülü’ne M. Tayfur Aydın’ın ‘İz–Rêç’ adlı filmi layık görülürken filmin yönetmeni M. Tayfur Aydın, Efes tarafından verilen 30 bin doların da sahibi oldu. 

Bu yılın en iyi kadın oyuncu ödülü ise Belmin Söylemez’in yönettiği ‘Şimdiki Zaman ’ filmindeki rolü ile Sanem Öge’nin oldu. Erkek oyuncu ödülü ise izleyen hemen herkesin favorisi olan Engin Günaydın’ın oldu. Günaydın ödülü ‘Yeraltı’ filmindeki performansıyla kazandı. Her iki oyuncu da 10 biner TL para ödülü kazandı.
Senaryo ödülü ise ‘Tepenin Ardı’ filmiyle Emin Alper ve ‘Babamın Sesi’ filmiyle Orhan Eskiköy arasında paylaştırıldı.
‘Görüntü Yönetmeni’ ödülü ‘Yeraltı’ filmiyle Türksoy Gölebeyi’ne giderken; müzik dalında ‘İz–Rêç’ filmiyle Mustafa Biber geceden mutlu ayrılan isimlerden birisi oldu.
Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri ise Uluslararası Yarışma’da Andrea Arnold’un ‘Uğultulu Tepeler’, Ulusal Yarışma’da ise Emin Alper’in ‘Tepenin Ardı’ adlı filmlerine verildi. Sinemada İnsan Hakları yarışmasında ise FACE ödülü heykelciği ve 10 bin euroluk para ödülü Macar yönetmen Bence Fliegauf’un ‘Sadece Rüzgâr’ filminin oldu. Bu bölümde Anca Damian’ın ‘Crulic–Öteki Tarafa Yolculuk’ ve Emanuele Crialese’nin ‘Memleket’ isimli filmleri ise özel mansiyon kazandı.

Radikal Halk Ödülü ‘Yeraltı’na
Radikal Yan Yayınlar Yönetmeni Cem Erciyes ve geçen yıl Ulusal Yarışma’da Radikal Halk Ödülü’nü kazanan ‘Atlıkarınca’ filminin yönetmeni İlksen Başarır’ın açıkladığı Radikal Gazetesi Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Rodrigo García’nın ‘Albert Nobbs’, Ulusal Yarışma’da ise Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ filmleri kazandı.

Son gün fırsatları
İstanbul Film Festivali bugün sona eriyor. Son günün mönüsünde öne çıkan film ise Taviani Kardeşler’in Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ kazanan son filmleri ‘Sezar Ölmeli’. Film, 13.30 seansında Atlas Sineması’nda gösterilecek. Beyoğlu Sineması’nda 16.00 seansında Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülü’ne layık görülen ‘Tepenin Ardı’, 21.30 seansında ise Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü’nü kazanan ‘Yalnız Gezegen’ adlı film gösterilecek. Fitaş 4’te ise birçok önemli ismin yönetmen koltuğuna oturduğu ‘kolektif’ film ‘Sadakatsizler’ saat 19.00’da gösteriliyor.