İstanbul'un gözü bu festivalde

İstanbul'un gözü bu festivalde
İstanbul'un gözü bu festivalde
4-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 34. İstanbul Film Festivali'nin tüm programı açıklandı. Son bir yılın dikkat çeken filmlerinden klasiklere 204 filmin gösterileceği festivalin ulusal yarışma bölümünde oyuncu olarak tanınan Ali Atay, Barış Atay ve Ufuk Bayraktar'ın yönettiği filmler dikkat çekiyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 4-19 Nisan tarihleri arasında 11. kez Akbank sponsorluğunda düzenlenecek 34. İstanbul Film Festivali’nin programı Martı Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın katılımıyla açıklanan festival programında 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi yer alıyor.
Dünya sinemasının en yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, usta yönetmenlerin son filmlerinden yaratıcılığın sınırlarını zorlayan keşiflere, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden partilere, şehrin gözü iki hafta boyunca festivalde olacak.

İşte program...

ALTIN LALE ULUSAL YARIŞMA
Jürisi usta yönetmen Zeki Demirkubuz (başkan), oyuncu Tansu Biçer, görüntü yönetmeni Emre Erkmen, yazar Şebnem İşigüzel ve Berlin Film Festivali Panorama Bölümü seçici kurul üyesi Wieland Speck’ten oluşan ulusal yarışmada 11 film yer alıyor. Yarışmada oyuncuların yönettiği filmler dikkat çekiyor: Mecnun’u canlandırdığı ‘Leyla ile Mecnun’ dizisinin ardından pek görünmeyen oyuncu Ali Atay’ın yönettiği ‘Limonata’, Gezi direnişi sırasında RedHack soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan oyuncu Barış Atay’ın yönettiği ‘Eksik’ ve Zeki Demirkubuz filmlerindeki rolleriyle tanınan oyuncu Ufuk Bayraktar’ın yönettiği ‘Kümes’le yer aldığı yarışmadaki 7 film dünya, 3 film ise Türkiye prömiyeri yapacak.
Ulusal Yarışma da yer alan filmler;
- Limonata / Ali Atay

- Eksik / Barış Atay
- Nefesim Kesilene Kadar / Emine Emel Balcı
- Kümes / Ufuk Bayraktar
- Misafir / Mehmet Eryılmaz
- Yeni Dünya / Caner Erzincan
- Saklı / Selim Evci
- Kar Korsanları / Faruk Hacıhafızoğlu
- Hasret / Ben Hopkins
- Sarmaşık / Tolga Karaçelik
- Gece / Erden Kıral

*Ulusal Yarışma’da yer alacak filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül verilecek. En iyi ikinci film anlamına gelen Onat Kutlar Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısı Anadolu Efes tarafından 60.000 TL ile ödüllendirilecek. En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu seçilecek isimler 10.000’er TL alacak.

*Radikal Halk Ödülü: İKSV’nin medya sponsorlarından Radikal, 2000 yılından bu yana festival izleyicilerinin Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan filmler arasından belirlediği birer filme Halk Ödülü veriyor. Oy kullananlar arasında çekilecek kura sonucunda çeşitli ödüller sahiplerinin olacak. Büyük ödülü kazanacak şanslı izleyici, Radikal’in davetlisi olarak Saraybosna Film Festivali’ne gidecek.

ULUSAL YARIŞMA/ YARIŞMA DIŞI
Türkiye’de dağlarda yaşayan PKK üyelerini onların gözünden anlattığı Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun belgeseli ‘Kuzey / Bakur’ ve geçtiğimiz günlerde vizyonda gösterilen Çiğdem Vitrinel’in ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’ filmleri festivalin Yarışma Dışı bölümünde izleyicilerle buluşacak.

YENİ TÜRKİYE SİNEMASI
İlk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlerin yapıtlarının bulunduğu Yeni Türkiye Sineması başlığında bu yıl Nermin Er ve İsmet Kurtuluş’un ‘Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış’, Serdar Gözelekli’nin ‘Muna’, Mahur Özmen’in ‘Beni Sen Anlat’, Aysim Türkmen’in ‘Çekmeköy Underground’, Mete Sözer’in ‘Ve Panayır Köyden Gider’ ve Ertan Velimatti Alagöz’ün ‘İçimdeki Balık’ adlı filmleri yer alıyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30.000 TL ödül verilecek. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nün jürisinde yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, yönetmen Syllas Tzoumerkas ve oyuncu Selen Uçer yer alacak.

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI
Yıllardır festivalin Türkiye Sineması bölümünün sponsorluğunu üstlenen Anadolu Efes’in desteğiyle belgesel kategorisinde bu yıl ilk kez para ödülü verilecek. En İyi Belgesel ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 15.000 TL para ödülünün verileceği belgesel yarışmasının jürisinde yönetmen Pelin Esmer, belgeselci Emel Çelebi ve yönetmen Paul Poet yer alıyor.
Ulusal Belgesel Yarışması bölümde gösterilecek filmler;
• Çırılçıplak / Şilfîtazî/ Zekeriya Aydoğan
• Gavur Mahallesi / Yusuf Kenan Beysülen
• Trans* BUT / Maria Binder
• Komşu Komşu! Huuu! / Bingöl Elmas
• Genç Pehlivanlar / Mete Gümürhan
• Haziran Yangını / Gürkan Hacır
• Soluk / Metin Kaya
• Koloni / Gürcan Keltek
• Sabaha Doğru / Berroj / Ömer Leventoğlu & İhsan Kasacı
• Beyaz Çınar / Çınara sıpî / Kazım Öz
• İs / Cihan Savucu & Erol Karakaya
• Kayıp Zamanlar / Faysal Soysal
• Yollara Düştük / Deniz Yeşil

ALTIN LALE ULUSLARARASI YARIŞMA
Sanat ve sanatçı temalı ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan filmlerin katılabildiği Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 12 film yer alıyor. Avusturyalı yönetmen Rolf de Heer başkanlığındaki uluslararası jüride yönetmen Bence Fliegauf, yapımcı Cédomir Kolar, yönetmen George Ovashvili ve Türkiye’den oyuncu Melisa Sözen yer alıyor. Şakir Eczacıbaşı anısına Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25.000 avroluk (10.000 avrosu filmin Türkiye dağıtımcısına) para ödülüyle desteklenen yarışmada Türkiye’yi Murat Düzgünoğlu’nun yönettiği ‘Neden Tarkovski Olamıyorum’ temsil ediyor.
Uluslararası yarışma filmleri...
Gerçeklik / Réalité / Reality / Quentin Dupieux
Neden Tarkovski Olamıyorum / Why Can’t I Be Tarkovsky / Murat Düzgünoğlu
Altın Çağ / Huang jin shi dai / The Golden Era / Ann Hui
Vahşi Yaşam / Vie Sauvage / Wild Life / Cédric Kahn
Taşa Yazılmış Hatıralar / Bîranînen li ser kevirî / Memories On Stone / Shawkat Amin Korki
Itsi Bitsi / Ole Christian Madsen
Star / Zvezda / Star / Anna Melikyan
Kara Ruhlar / Anime Nere / Black Souls / Francesco Munzi
Yüzündeki Sır / Phoenix / Christian Petzold
Bana Bak Philip / Listen Up Philip / Alex Ross Perry
Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From The Madding Crowd / Thomas Vinterberg
Fanusta Yaşayanlar / Vonarstræti / Life in a Fishbowl / Baldvin Zophoniasson

• FIPRESCI Ödülü: Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Bulgaristan’dan Alexander Grozev’in yapacağı FIPRESCI Jürisi’nde Finlandiya’dan Antti Selkokari, Hollanda’dan Sasja Koetsier, İtalya’dan Giovanni Ottone ve Türkiye’den Senem Erdine ile Şenay Aydemir görev alacak.

• Cineuropa.org Ödülü: İstanbul Film Festivali’nde ilk kez geçen yıl verilen Cineuropa.org Ödülü bu yıl da devam ediyor. Sanatsal açıdan değeri tartışmasız olan, bunun yanı sıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilen Cineuropa.org Ödülü, Altın Lale Ulusal Yarışması’nda yer alan bir filme verilecek. Cineuropa Ödülü’nü kazanan filmi, sinema yazarı Vladan Petkovic belirleyecek.

SİNEMADA İNSAN HAKLARI: AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ FACE
Avrupa Konseyi’nin sadece İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlanan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) bu yıl da, Sinemada İnsan Hakları bölümündeki bir filme 10.000 avro verilecek. FACE Ödül Jürisi’nde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin İnsan Hakları konularında özel başdanışmanı Leyla Kayacık, oyuncu, yazar Ercan Kesal, Filistinli yönetmen Najwa Najjar ve Avrupa Film Fonu Eurimages İdari Direktörü Roberto Olla yer alacak.
Sinemada İnsan Hakları filmleri...
Enayi / Durak / The Fool / Yury Bykov
Umut / Hope / Boris Lojkine
Küçük Bir Aşk Hikâyesi / Chand metre moka’ab eshgh / A Few Cubic Meters of Love / Jamshid Mahmoudi
Annemin Şarkısı / Klama Dayîka Min / Song of My Mother / Erol Mintaş
Bugün / Emrouz / Today / Reza Mirkarimi
Ülkesiz Şarkılar / No Land’s Song / Ayat Najafi
Kaplanlar / Tigers / Danis Tanovic
Atlantik. / Atlantic. / Jan-Willem van Ewijk
Baba Beni Yakalasana / Catch Me Daddy / Daniel Wolfe
Krala Mektup / Brev til Kongen / Letter to the King / Hisham Zaman

TÜRK KLASİKLERİ YENİDEN: YILANLARIN ÖCÜ

'Yılanların Öcü' tertemiz olacak


AKBANK GALALARI

İşte festivalin en havalı filmleri


USTALAR
Ustalar bölümünde sinemaseverler, dünya sinemasına yön vermeyi sürdüren, yıllara meydan okuyan 11 usta yönetmenin son filmlerini izleme fırsatı bulacak.
Güzelliğin Hanedanlığı / Le règne de la beauté / An Eye for Beauty / Denys Arcand
Sessiz Kalp / Stille Hjerte / Silent Heart / Bille August
Charlie’nin Ülkesi / Charlie’s Country / Rolf De Heer
Küçük Serseri / P’tit Quinquin / Li’l Quinquin / Bruno Dumont
Eisenstein Meksika’da / Eisenstein in Guanajuato / Peter Greenaway
Ned Rifle / Hal Hartley
Postacının Beyaz Geceleri / Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna / The Postman’s White Nights / Andrey Konchalovsky
Başkan / The President / Mohsen Makhmalbaf
Her Yer Yeniden Yeşerecek / Torneranno i prati / Greenery Will Bloom Again / Ermanno Olmi
Haiti’de Cinayet / Meurtre à Pacot / Murder in Pacot / Raoul Peck
Meleğin Yüzü / The Face of an Angel / Michael Winterbottom

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN
Sabah Gazetesi sponsorluğundaki Dünya Festivallerinden bölümünde uluslararası film festivallerinde öne çıkan, dünyanın dört bir yanından çoğu ödüllü, yönetmenleriyle olduğu kadar oyuncuları ve konularıyla da adından çok söz edilen 24 film izleyiciyle buluşacak.
İyi Bir Yalan / The Good Lie / Philippe Falardeau
Kuş İnsanlar / Bird People / Pascale Ferran
Doğada Tek Başına / Mot Naturen / Out of Nature / Ole Giæver
Manglehorn / David Gordon Green
Marnie Ordayken / Omoide no Marnie / When Marnie Was There / Yonebayashi Hiromasa
Kanunun Kuvveti / La French / The Connection / Cédric Jimenez
İntikam / The Salvation / Kristian Levring
Harika Çocuk / Il giovane favoloso / Leopardi / Mario Martone
Küçük Karmaşa / A Little Chaos / Alan Rickman
Taşkınlar Kulübü / The Riot Club / Lone Scherfig
Victoria / Sebastian Schipper
Aurora / Rodrigo Sepúlveda
Kızıl Amnezi / Chuang ru zhe / Red Amnesia / Wang Xiaoshuai
Stüdyo 54: Yönetmen Kurgusu / 54: Director’s Cut / Mark Christopher
Arabulucu / Negociador / Borja Cobeaga
Hal ve Gidiş / Conducta / Behaviour / Ernesto Daranas Serrano
Devlet Mafya El Ele / La Trattativa / The State-Mafia Pact / Sabina Guzzanti
Savaş Kitabı / War Book / Tom Harper
Bâkir Dev / Fúsi / Virgin Mountain / Dagur Kári
Işıltılı Hayat / Le beau monde / High Society / Julie Lopes-Curval
Bataklık / La isla mínima / Marshland / Alberto Rodríguez
Özgürlük Tepesi / Ja-yu-eui eon-deok / Hill of Freedom / Hong Sang-soo
Casanova Çeşitlemeleri / Casanova Variations / Michael Sturminger
Belalı Ev / Ukkili Kamshat / The Owners / Adilkhan Yerzhanov

YENİ BİR BAKIŞ
Yeni Bir Bakış bölümünde ilk ya da ikinci filmlerini çekerken dünya sinemasına farklı bir soluk getiren, özgün yaklaşımlarıyla beğeni toplayan genç yönetmenlerin filmleri yer alıyor. NESCAFÉ Gold sponsorluğunda gerçekleştirilen bölümde yer alan filmler şöyle...
Theeb / Naji Abu Nowar
Party Girl / Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis
Ben Ölmeden Önce / Before I Disappear / Shawn Christensen
’71 / Yann Demange
Melbourne / Nima Javidi
Aynasız / Hyena / Gerard Johnson
Hipokrat / Hippocrate / Hippocrates / Thomas Lilti
Nabat / Elchin Musaoglu
Güeros / Alonso Ruizpalacios
Mahkeme / Court / Chaitanya Tamhane
Şeytan / Lucifer / Gust Van den Berghe
Sihirli Kız / Magical Girl / Carlos Vermut
Prens / Prins / Prince / Sam De Jong
Veda Partisi / Mita Tova / The Farewell Party / Tal Granit, Sharon Maymon
Bela Parkı / Flugparken / Blowfly Park / Jens Östberg

NTV BELGESEL KUŞAĞI
NTV Belgesel Kuşağı’nda fotoğrafçılıktan, toplumsal krizlere, sinemadan siyasete, müzikten enerjiye, kapitalizmden savaşlara, futboldan aile içi tacize, casusluktan spora dünyanın dört bir yanından 16 belgesel izleyicilerle buluşacak.
İnsana ve Savaşa Dair / Of Men and War / Laurent Bécue-Renard
Enerji / Macht Energie / Energized / Hubert Canaval
Messi / Alex de la Iglesia
Sedef Düğme / El botón de nácar / The Pearl Button / Patricio Guzmán
Seymour / Seymour: An Introduction / Ethan Hawke
Florence Anlatıyor / My Talk with Florence / Paul Poet
Citizenfour / Laura Poitras
Kızıl Ordu / Red Army / Gabe Polsky
Kelebeğin İzi / Athar al-Farasha / The Trace of the Butterfly / Amal Ramsis
Toprağın Tuzu / The Salt of the Earth / Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
Caligari’den Hitler’e / Von Caligari zu Hitler: Das deutsche Kino im Zeitalter der Massen / From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses / Rüdiger Suchsland
Ulusal Müze / National Gallery / Frederick Wiseman
B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik / B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Jörg Hoppe, Heiko Lange, Klaus Maeck
Kaydet, Ben Bir Arabım / Sajil Ana Arabi / Write Down, I Am An Arab / Ibtisam Mara’Ana Menuhin
Gönüllerin Şampiyonu / Dark Horse / Louise Osmond
Virunga / Orlando Von Einsiedel

MAYINLI BÖLGE
Tarzı, yaklaşımı, tekniği ya da anlatımı farklı, alışılmadık, öncü, bazen zorlayıcı, sivri, bazen deneysel filmlerden oluşan Mayınlı Bölge bölümü özellikle keşifçi sinefillere sesleniyor. MUBI sponsorluğundaki Mayınlı Bölge’deki filmler şöyle...
H. / Rania Attieh, Daniel Garcia
Evvelden / Mula sa kung ano ang noon / From What is Before / Lav Diaz
Şiddet / Violencia / Violence / Jorge Forero
Kayıp Nehir / Lost River / Ryan Gosling
Ziyaret / The Visit / Michael Madsen
Sonsuza Dek / Gia Panta / Forever / Margarita Manda
Sonsuz Hüzün / La tirisia / Perpetual Sadness / Jorge Pérez Solano

Güzel Gençlik / Hermosa Juventud / Beautiful Youth / Jaime Rosales
Bodrumda / Im Keller / In The Basement / Ulrich Seidl
Burgundy Dükü / The Duke of Burgundy / Peter Strickland
Aşk Zahmetli İştir / Asha Jaoar Majhe / Labour of Love / Aditya Vikram Sengupta

ANTİDEPRESAN
Pupa Bilişim sponsorluğundaki bölümde hayatı hafife alan, eğlendirirken düşündüren, mizaha ve dünyaya beklenmedik, ters köşelerden bakan 11 filmlik bir seçki yer alıyor.
Hayatını Yaşa / Choone Chali Aasman / Margarita, with a Straw / Shonali Bose
Küçük Bir Sorun / Short Skin / Duccio Chiarini
Ghadi / Amin Dora
Hayat Altmışından Sonra / Miss Sixty / Sigrid Hoerner
Motivasyon Sıfır / Zero Motivation / Talya Lavie
Japon Nişanlım / Tokyo Fiancée / Stefan Liberski
Altın Peşinde / El escarabajo de oro / The Gold Bug / Alejo Moguillansky, Fia-Stina Sandlund
Hamileler Diyarı / Preggoland / Jacob Tierney
Kaçış Sanatı / L’Art de la Fugue / The Easy Way Out / Brice Cauvin
Hayatımın Şarkısı / La Famille Bélier / The Bélier Family / Eric Lartigau
Küçük Ölüm / The Little Death / Josh Lawson

ÇOCUK MÖNÜSÜ
Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış / Rimo and Zimo Peace In Town / Nermin Er & İsmet Kurtuluş
Saçmaköy / Quatsch und die Nasenbärbande / Fiddlesticks / Veit Helmer
Wiplala / Tim Oliehoek

GECEYARISI ÇILGINLIĞI
Uyarıcı, sarsıcı, ürkütücü, kışkırtıcı filmleri uykuya tercih edenlerin dört gözle beklediği filmlerin yer aldığı, TV2 sponsorluğundaki bölümde iki film var.
Peşimdeki Şeytan / It Follows / David Robert Mitchell
Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı / Død snø 2 / Dead Snow2: Red vs Dead / Tommy Wirkola

AİLE BAĞLARI
Festivalin bu yılki yeni bölümlerinden. En çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aile içi bağlar festivalin bu bölümünde ele alınıyor, inceleniyor, hırpalanıyor, sorgulanıyor. Aile Bağları bölümünde 10 film gösterilecek.
Villa Touma / Suha Arraf
Kelebek / Mariposa / Butterfly / Marco Berger
Aç Kalpler / Hungry Hearts / Saverio Costanzo
Akşam Yemeği / I nostri ragazzi / The Dinner / Ivano De Matteo
Son Vuruş / Le dernier coup de marteau / The Last Hammer Blow / Alix Delaporte
İsrail Usulü Boşanma / Gett / Gett: The Trial of Viviane Amsalem / Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
Dış Ses / La voz en off / Voice Over / Cristian Jimenez
Sırık / The Goob / Guy Myhill
Adımı Sen Koy / Kak menya zovut / Name me / Nigina Sayfullaeva
Beden / Cialo / Body / Malgorzata Szumowska

BALKANLAR: ATEŞİN SİNEMASI
34. İstanbul Film Festivali bu seneye özel bölümü Balkanlar: Ateşin Sineması bölümünde bu özel bölgenin en iyi ve en güncel sinema örneklerini bir araya getiriyor.
Ders / Urok / The Lesson / Kristina Grozeva, Petar Valchanov
Barbarlar / Varvari / Barbarians / Varvari / Ivan Ikic
Azrail / Kosac / The Reaper / Zvonimir Juric
Amsterdam Ekspres / Amsterdam Express / Fatmir Koçi
Sahipsiz Çocuk / Nicije dete / No One’s Child / Vuk Rsumovic
Kurallar Böyle / Takva su pravila / These are the Rules / Ognjen Svilicic
Bomba Gibi / A Blast / Syllas Tzoumerkas

ANILARINA
İstanbul Film Festivali’nin Anılarına bölümünde bu yıl da yakın zamanda kaybettiğimiz ustalar, unutulmaz filmleriyle hatırlanacak.
• Hem oyunculuk hem de yönetmenlikte efsaneleşen Richard Attenborough anısına yönetmenliğini yaptığı; Ah! Ne Tatlı Savaş / Oh! What a Lovely War
• Derin sesi ve delici bakışlarıyla Hollywood’un en büyük oyuncularından Lauren Bacall anısına; Howard Hawks’in Derin Uyku / The Big Sleep
• Belgeselleriyle dünyayı sarsan yönetmen Michael Glawogger anısına; İşçinin Ölümü / Workingman’s Death
• Sert adamlığa benzersiz bir sevecenlik getiren oyuncu Bob Hoskins anısına; Neil Jordan’ın Mona Lisa
• Hollywood ve Broadway’in en ünlü yönetmenlerinden Mike Nichols anısına; Kim Korkar Hain Kurttan? / Who’s Afraid of Virginia Woolf?
• Yeni gerçekçiliğin ustalarından Francesco Rosi anısına yazar ve yönetmenliğini üstlendiği; Kentin Üzerindeki Eller / Le Mani Sulla Città / Hands Over The City
• Hollywood’un en saygın karakter-metod oyuncularından Eli Wallach anısına kült filmlerinden; İyi, Kötü ve Çirkin / Il Buono, il Brutto, il Cattivo / The Good, The Bad and The Ugly
• Erken ölümüyle herkesi üzen Robin Williams’ın anısına; Gus Van Sant’ın Can Dostum / Good Will Hunting
filmleri gösterilecek.

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ
Yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan alacak.
Festival kapsamında Yılmaz Güney ve Nebahat Çehre’nin başrollerinde yer aldığı, Yılmaz Güney’in filmi ‘Seyyit Han’, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in üstlendiği, Tamer Yiğit, Selma Güneri, Erol Taş ve Süleyman Turan’ın rol aldığı ‘Maskeli 5ler’ ve Süleyman Turan’ın Ekrem Bora’yla başrolünü paylaştığı Temel Gürsu’nun yönettiği ‘Dikkat Kan Aranıyor’ filmleri de gösterilecek.

FESTİVALİN BU YILKİ KONUKLARI ARASINDA...
- Sarhoş Atlar Zamanı, Kaplumbağalar da Uçar gibi filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Bahman Ghobadi (Words with Gods),
- Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri üyesi olarak 2013 yılında İstanbul Film Festivali’nin konuğu olan İranlı oyuncu Simin Fatemah Motamed-Aria (Nabat),
- Arka arkaya çektiği An Education ve One Day ile hem roman uyarlama hem de yıldız oyuncuları yönetme becerisini gözler önüne seren Lone Scherfig (The Riot Club),
- Ustalar bölümünden Peter Greenaway’in Eisenstein in Guanajuato filminin başrol oyuncusu Elmar Back,
- Bu yıl Berlin’de Generation bölümünde yarışan İtalyan yönetmen Duccio Chiarini (Short Skin),
- Birçok uluslararası festivalde ödül kazanmış Norveç’te yaşayan Kürt yönetmen Hisham Zaman (Letter to the King)
- Akşam Yemeği / The Dinner ile 2014 Venedik En İyi Avrupa Filmi–Yönetmen Günleri, Pasinetti Özel Ödülü alarak adından bahsettiren yönetmen Ivano De Matteo ile filmin başrol oyuncusu Luigi Lo Cascio,
- Yönetmen Peter Strickland’ın Berberian Sound Studio’da da birlikte çalıştığı, Toronto, Rotterdam ve Londra gibi birçok film festivalinde büyük ses getiren The Duke of Burgundy’nin başrol oyuncusu Chiara D’Anna,
- Altın Lale Uluslararası Yarışma filmlerinden Star’ın oyuncusu Severija Janušauskaite
gibi oyuncu yönetmen ve yapımcılar yer alacak.

ALMAN CANLANDIRMA SİNEMASI
Goethe-Institut işbirliğiyle hazırlanan bu bölümde Alman canlandırma sinemasından filmler yer alıyor. DOK Leipzig Uluslararası Belgesel ve Canlandırma Film Festivali’nin Canlandırma Bölümü Yöneticisi Annegret Richter’in hazırladığı program iki bölümden oluşuyor.

LISANDRO ALONSO TÜM FİLMLERİYLE FESTİVALDE
Yeni Arjantin Sineması’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan senarist ve yönetmen Lisandro Alonso’nun tüm filmleri Türkiye’de ilk defa festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu bölümde yönetmenin başrollerinde Viggo Mortensen’in oynadığı 2014 yapımı son filmi ‘Hayal Ülkesi / Jauja’nın yanı sıra dörtleme olarak da adlandırılan ‘Liverpool’ (2008), ‘Hayalet / Fantasma’ (2006), ‘Ölüler / Los muertos’ (2004) ve ‘Özgürlük / La libertad’ (2001) gösterilecek. Festivalin bu özel bölümü, geleneksel kurgu teknikleriyle belgesel yapısını birleştiren Alonso’nun filmlerindeki kendine has büyüleyici ve gizemli atmosferi beyazperdede keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

FESTİVAL ONAT KUTLAR’I ANIYOR
İstanbul Film Festivali, Festivalin kurucularından Onat Kutlar’ı, ölümünün 20. yıldönümünde özel bir gösterimle anıyor. Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin bu yıl kuruluşunun 50. yılı. Onat Kutlar’ın favori yönetmenlerinden Visconti’nin 1963 yılı yapımı başyapıtı ‘Il Gattopardo / Leopar’ festival kapsamında gösterilecek. Onat Kutlar’ın 1967 yılında Sinematek’in yayını olan Yeni Sinema Dergisi’ne yazdığı Visconti yazısı da festival katalogunda yer alacak.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR 10 YAŞINDA
İstanbul Film Festivali kapsamında Anadolu Efes’in desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar, 2015 yılında 10’uncu yaşını kutluyor. Köprüde Buluşmalar kapsamında yapılan Film Geliştirme Atölyesi, Yapım Aşaması Atölyesi ve Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu pek çok projeyi destekliyor. (Ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar)
Köprüde Buluşmalar’ın 10. yılında ilk kez, Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen proje sahiplerine uluslararası deneyimli eğitmen ve sinemacılar tarafından sinema dersleri ve grup çalışmalarından oluşan senaryo, yapım, pazarlama ve dağıtım konuları üzerine bir eğitim verilecek.
10. yılında Köprüde Buluşmalar’a yine ilk kez, komşu ülkelerden film projeleri davet edilecek. Bu projedeki amaç komşularımız ile kültürel alışverişi arttırarak ortak yapımlarda yeni işbirliklerine önayak olmak ve aynı veya benzer kültürlere sahip yaratıcıların birlikte çalışmasını sağlamak.

“SİNE-KONSER”: DAMON & NAOMI play “Fortune”
Bu yıl festivalde Salon işbirliğiyle bir “sine-konser” de gerçekleştirilecek: Damon & Naomi play ‘Fortune’. Müzikleri ‘Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower’ ve ‘Greenberg’ gibi filmlerde, ‘The Sopranos’ ve ‘The Ghost Whisperer’ gibi TV dizilerinde kullanılan Damon Krukowski ve Naomi Yang ikilisi 11 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30’da Salon’da olacak.

PARTİLER
İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, festival coşkusunu karşıya taşıyarak Anadolu yakasındaki sinefilleri 4 Nisan Cumartesi akşamı saat 18.00’den itibaren Kadıköy’de bir araya getirecek. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak partiye katılım ücretsiz olacak. Katılımcıları sinema sohbetleri ve ödüllü yarışmalar bekliyor.

Festival kapsamındaki bir diğer parti de Fil’m Hafızası işbirliğinde Avrupa yakasındaki sinefilleri 17 Nisan Cuma akşamı geceyarısından sonra InnPark’ta buluşturuyor. Festival kapsamında 24.00 seansında Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek Norveçli yönetmen Tommy Wirkola’nın Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı / Dead Snow2: Red vs Dead adlı filminin ardından, sürpriz konuklar, DJ performansları ve film sohbetleri izleyicileri bekliyor. Bu eğlenceli partinin bilet fiyatları 25 TL (tam) ve 15 TL (öğrenci), öncesindeki Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı filmine bilet alan izleyiciler ise partiye ücretsiz katılabilecek.

FESTİVAL SİNEMALARI
34. İstanbul Film Festivali gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas (2 salon), Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi, Ortaköy’de Feriye, Kadıköy’de Rexx (2 salon) ve İstanbul Modern Sinema salonlarında yapılacak. Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarının yanı sıra artık festivalin gelenekselleşen geceyarısı gösterimleri Cuma geceleri Beyoğlu, Cumartesi geceleri ise Atlas sinemasında 24.00 seanslarında gerçekleştirilecek.

BİLETLER
Festival biletleri 28 Mart Cumartesi günü 10.30’ta Biletix satış kanalları, Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkacak.
Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) yalnızca 5 TL;
Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 17 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 12 TL;
Tüm 21.30 seansları 17 TL;
Atlas ve Rexx sinemalarında yapılacak Akbank Galaları ilk gösterimlerinin biletleri 20 TL.

ÖĞRENCİLERE AVANTAJLI PasoFilm! kart
34. İstanbul Film Festivali öğrencilere özel PasoFilm! kart çıkartıyor. Üniversite (lisans ve ön lisans) ve lise öğrencilerinin, kimliklerini göstererek İKSV binasından 20 TL karşılığında alabilecekleri PasoFilm! kart ile öncelikli bilet alımı, çeşitli mekânlarda festival boyunca indirim ve ücretsiz katalog alma hakkı sağlanacak. PasoFilm! kart sahipleri kendi öğrenci kimlikleriyle birlikte 27 Mart Cuma saat 13.00’den itibaren Atlas ve Rexx sinemalarındaki öncelikli bilet alma imkânından yararlanabilecekler.

İstanbul Film Festivali’ni sosyal medyadan takip etmek için:
facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/iksvistanbul