İstanbul'un sesini bulduk

İstanbul'un sesini bulduk
İstanbul'un sesini bulduk
Bu yıl 'Meyhaneler Sen' ile hemen her yerde duyduğumuz Gece Yolcuları, yeni videoları 'Zaman Geçse De'yle tekrar arenada. Epeydir ortalarda görünmeyen grubun solisti Edis İlhan'la buluştuk.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Albümden önce olduğu gibi albümden sonra da bir süredir ortalarda yoktunuz. Neler oluyor Gece Yolcuları’nda?
Geçen yıl üç buçuk senelik bir aranın ardından yeniden bir albüm yaptık. Bu zamanın nasıl geçtiğini pek anlayamadık açıkçası. Konserler, televizyonculuk, eğitim derken çok yoğun bir temponun içinde kalmıştık. ‘Neden?’ albümü de bu temponun içindeyken ‘Haydi bakalım’ deyip ortaya çıktı. Uğur Aslantürkoğlu ile üniversite yıllarımızda olduğu gibi bir yerlere kapanıp ellerimize gitarlarımızı aldık ve albümü şekillendirdik. Ciddi değişiklikler de yaşadık albüm sürecinde. Plak şirketimiz, basın danışmanlarımız ve prodüktörümüz değişti.
Bu albümde Gece Yolcuları’nın müzikal algısında da değişim var. Türk enstrümanları daha fazla. Bir müzikal arayış içinde misiniz?
Gece Yolcuları aslında girişimci bir grup. Eski albümlerimizde de Türk enstrümanlarını kullanıyorduk. Hatta bununla ilgili kötü geri dönüşler bile alıyorduk kemikleşmiş rock dinleyicileri tarafından. Şimdilerde ise bu normalleşti. Hemen her grup bunu yapıyor. İstanbullu çocuklar olarak Türk müziğinden kopmadan müzik yapmaya çalışırken otomatik olarak İstanbul’un sesini bulduk. Nevizade’de fasıl da sever, İstanbul’a Beyonce gelse onu da izlemek ister İstanbullu.
Ortada olmadığınız sürede saygı albümlerinde ya da düetlerinizle başkalarının albümlerinde de bulundunuz. Nasıl gelişti bu süreçler?Biz albüm çıkarmadan önce de Türkçe müziğe gönül vermiş gruplardan biriydik. Birçok İngilizce çalınan mekânda Türkçe şarkılar çalıyorduk. Yapmaktan hoşlandığımız için cover yapabilme yeteneğimizi geliştirdik. Dahil olduğumuz projelerde de bizim için çok yeni bir şey olmadı aslında. Nilüfer ve Ahmet Kaya sevdiğimiz sanatçılardı. Onların projelerinde yer almak da mutlu etti bizi.
‘Neden’ albümü için uzun süre sonra yeni bir de klip çektiniz…Zaman Geçse De’ isimli şarkımıza bir klip çektik. Bu kez daha dinamik bir parçayla ekranlardayız. ‘Meyhaneler Sen’ bizi çok şaşırtmıştı. Biz normalde ilk klipten dört ay kadar sonra ikinci klibi çekmeyi düşünüyorduk. ‘Meyhaneler Sen’ öyle bir tuttu ki ikinci klibi bize oldukça erteletti. ‘Zaman Geçse De’nin klibinde bir dövüşçünün aşk hikâyesini anlatıyoruz. Kilyos’ta deniz kenarında ve Taksim’de bir evde Gözde Kural yönetmenliğinde çektik. Güzel bir iş oldu. İnsanlar sevecekler diye umuyoruz.