İşte Banksy'nin Disneyland'ı: Dismaland

İşte Banksy'nin Disneyland'ı: Dismaland
İşte Banksy'nin Disneyland'ı: Dismaland

Bir Dismaland çalışanı "Ben bir embesilim" yazılı balonları tutuyor

Kimliğini açıklamayan sokak sanatçısı Banksy, İngiltere'de terk edilmiş bir alanda yeni sergisini kurdu. Büyükler için bir eğlence parkı olarak düzenlenen sergideki eserler bolca toplum eleştirisi içeriyor.

RADİKAL - Dünyaca ünlü sokak sanatçılarından Banksy, İngiltere 'de terk edilmiş bir spor merkezini geçici sergi alanına çevirdi. Perşembe günü İngiltere’deki Weston-super-Mare adlı sahil kasabasında açılan ‘Dismaland’ isimli sergi 6 hafta açık kalacak.

Banksy’nin “küçük çocuklara uygun olmayan aile eğlence parkı” diye tanımladığı parkta, azrailin çarpışan arabalarla eğlendiği ya da Cindrella’nın bal kabağı arabasında korkunç bir kazaya uğradığı eserler sergileniyor.
Banksy'nin Sindrella kaza sahnesi

Banksy’nin en büyük projesinin aylar süren hazırlık süreci oldukça gizli bir şekilde yürütülmüş. İsmi, dünyaca ünlü eğlence parkı Disneyland’den türetilen ‘Dismaland’da Banksy’nin 10 yeni eserinin yanı sıra aralarında Damien Hirst ve Jenny Holzer’in bulunduğu 58 farklı sanatçının eserleri de sergileniyor.

Sergi alanındaki bir çadırda katılımcılar otobüs duraklarındaki reklam panolarının kilitlerini nasıl açabileceklerini öğrenip 5 paunda panoları kırmak ve reklamları propoganda posterleriyle değiştirmek için gerekli aletleri satın alabiliyor. Yol üzerinde çocuklar için yüzde 5 bin faizle ‘harçlık kredisi’ teklif eden dükkanlarla karşılaşılıyor.
Otobüs duraklarındaki reklam panolarını açmanın öğretildiği Yoldaş Nasihat Bürosu

Serginin dikkat çeken diğer eserleri arasında ziyaretçilerin kitapların yakıldığı ateşin çevresinde ısınabildiği Jeffrey Archer Memorial Fire Pit; kalabalık mülteci botlarının yüzdüğü ve cesetlerle dolu bir gölet ve bir kalenin etrafındaki hendeğe yerleştirilmiş eskiden Kuzey İrlanda’da ayaklanmaları durdurmak amaçlı kullanılan ama şimdi çocuk kaydırağı olan bir zırhlı araç bulunuyor.
Deniz kızı ve Banksy'nin kalesi

Önceki eserleri açık artırmada yüzbinlerce sterline satılan ve kimliğini gizli tutmayı tercih eden Banksy, yeni sergisi için “bir sanat festivali, eğlence ve başlangıç seviyesi anarşizm. Alton Towers’da olmayı tercih edecek yüzde 99 için bir sanat gösterisi” yorumunu yaptı. (The Guardian)