İstemeden ünlü olan rock grubu

Bütün gruplar İngilizce sözlü müzik yaparken, siz Almanca müzik yaparsanız, müzik piyasasında yeriniz ne olur?
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

ZÜRİH - Bütün gruplar İngilizce sözlü müzik yaparken, siz Almanca müzik yaparsanız, müzik piyasasında yeriniz ne olur?
Veya, Limp Bizkit, Metallica gibi medyatik bir grup değilseniz, şansınız nedir? İstisnalar hariç, şansınız yüksek değildir.
Almanya 'nın doğusundan gelen Rammstein, rock ve metal piyasasının bu iki kuralını yerle bir etti. Grubun gördüğü ilginin nedeni bilinmese de rock dünyasında özel bir yerleri olduğu ve fan sayılarının milyonları bulduğu bir gerçek. Bu sebeple, önceki hafta İsviçre 'nin en önemli konser merkezi, Hallenstadion'daydık. Konser, Universal'den
çıkan albümleri 'Mutter'in tanıtımı için çıktıkları Avrupa turnesinin ilk ayağıydı. 12 bin kişilik salon doluydu.
Türkiye 'den geldiğimizi duyan grup bizimle yakından ilgilendi ve grubun klavyecisi Flake ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. İlk soru, Almanca müzikle dünyaya açılırken korku duyup duymadıklarıydı. Flake, "Dürüst olmak gerekirse, grubu kurarken dünyaya açılmak gibi bir niyetimiz yoktu. Bundan daha önemlisi, hiçbirimiz
İngilizce bilmiyoruz." dedi.
"Herhalde, grup öncesi yaptığınız işler iyi para kazandırıyordu ki büyük hayaller kurmuyordunuz" sorusuna aldığımız cevap şaşırtıcıydı: "Öyle iyi işlerimiz yoktu. Muslukçuluk, kalorifer tamirciliği gibi güvenliği olmayan işlerde çalışıyorduk. Belki de bu umutsuzluk ortamında, her şeyi boşlamak daha kolayımıza geldi". "Türkiye hakkında ne biliyorsunuz?" demeden edemedik ve "Sizler hakkında bildiğim tek şey, maç kazandığınızda sabaha kadar kornalara basarak gezmeniz" yanıtını aldık.
Konser ise son derece ateşli geçti. Kolonlardan gelen kalp atışı efektiyle beraber, sahnedeki ana rahmi şeklindeki dekor aşağıya doğru inmeye başladı. Basgitarist Olivier, gitaristler Paul ile Richard ve davulcu Christoph sahnede belirdi ve 'Mutter'in açılış şarkısı "Mein Herz Brennt" ile konser başladı. Solist Till, sahnenin yanındaki platformun yükselmesiyle yerine geldi. İkinci şarkıyla birlikte ise salon müziğin ve Rammstein'ın en sevdiği efekt olan alevlerin etkisiyle iyice ısınmıştı.


  ETİKETLER:

  Metallica

  ,

  Almanya

  ,

  İsviçre

  ,

  Türkiye