İstenmeyen ödüle övgü

Her yıl 'Bu yıl son olsun' dileğiyle Türkiye Yayıncılar Birliği'nin (TYB) verdiği 'Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri' önceki gün düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

İSTANBUL - Her yıl 'Bu yıl son olsun' dileğiyle Türkiye Yayıncılar Birliği'nin (TYB) verdiği 'Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri' önceki gün düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Yazar Mehmet Uzun, Peri Yayınevi sahibi Ahmet Önal ve Zonguldaklı kitapçı Lütfi Alpant 'Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne değer bulunurken bazı politikacıların Yayıncılar Birliği'ne gönderdiği mesajlarda 'Bu son olsun' dileğiyle
'istemeden' verilen bu ödüllerin sahiplerini kutlaması şaşkınlık yarattı.
Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan gönderdiği mesajlarda ifade özgürlüğünün çağımızın en önemli özgürlüğü olduğunu vurguladı.
Törende konuşan TYB Başkanı Çetin Tüzüner yasaklamaların giderek sınırlarının genişletildiğinin altını çizdi ve TBMM'yi
'yayıncılık özgürlüğünün' önünü açacak yasaların çıkarılması için göreve çağırdı. 2000 yılında 20 kitaba yasaklama ve yargılamalarla karşılaştı. Yılın ilk üç ayında ise yedi yayınevinin 13 kitabı yasaklama ve yargılamayla karşı karşıya. (Kültür Sanat)