İsveç Akademisi: Yaşar Kemal'e Nobel ödülünün engellendiği yalan

İsveç Akademisi: Yaşar Kemal'e Nobel ödülünün engellendiği yalan
İsveç Akademisi: Yaşar Kemal'e Nobel ödülünün engellendiği yalan
Yaşar Kemal'e Nobel Edebiyat Ödülü verilmesini yazar Mahmut Baksi'nin engellediği iddialarına İsveç Akademisi'nden yalanlama geldi. Ayrıca Baksi'nin böyle bir girişimde bulunduğunu söylediği savunulan İsveçli yazar Olof Tandberg de iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Tandberg, "Ben hiçbir zaman ödül komitesinde yer almadım" dedi.

RADİKAL - Nobel Edebiyat Ödülleri’ni veren İsveç Akademisi’nin Kalem Şefi Odd Zschiedrich ve İsveçli yazar Olof Tandberg, Türkiye medyasında yer alan Mahmut Baksi’nin Yaşar Kemal’in Nobel Ödülü almasını engellediği iddialarının gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Yaşar Kemal’in manevi oğlu Ahmet Güneştekin, Yaşar Kemal’e Nobel Ödülü verilmesini gazeteci-yazar Mahmut Baksi’nin engellediğini iddia etmişti. Güneştekin, “Nobel’e aday olduğunda, İsveç’te yaşayan bazı sözde Kürt ve Türk aydınları, Nobel Ödül Komitesi’nden etkili bir üyeye gidip, ‘Yaşar Kemal’e ödül vermeyin. Beşinci sınıf bir yazardır. Türk devletinin adamıdır. Devletle anlaşma yaptı’ diye gammazlamışlar. Bu sözler üzerine ödül ona verilmemiş. Bunları bana o dönemki Nobel Genel Sekreteri Olof Tandberg söyledi” ifadelerini kullanmıştı.
Gazeteci Muhsin Kızılkaya ve Eyüp Burç da yine bu iddiayı doğrulayıp, Baksi’nin Yaşar Kemal’e ödülün verilmesini engellediğini iddia etmişlerdi.

Ancak Evrensel'den Murat Kuseyri'nin haberine göre, bu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Nobel Genel Sekreteri olduğu iddia edilen İsveçli Yazar Olof Tandberg, hiçbir zaman Nobel Ödülleri'ni veren akademi bünyesinde yer almadığını söyledi.

Tandberg, kendisinin ve Baksi’nin Nobel Komitesi’ni etkilemelerinin mümkün olmadığını da vurgulayarak, “Bu iddialar çok saçma. Bu tür iddiaları ortaya atanlar ciddi işlerle uğraşsınlar. Ben ne Mahmut ne de başka biriyle Yaşar Kemal’e Nobel Ödülü verilmesi konusunu konuştum. Hiç kimseye birileri Yaşar Kemal’e Nobel Ödülü verilmesini engelledi demedim” dedi.

İSVEÇ AKADEMİSİ: İDDİALAR TEMELSİZ

İsveç Akademisi yetkilileri de Baksi’nin Yaşar Kemal’e ödül verilmesini engellediği iddialarına tepki gösterdi. İsveç Akademisi Kalem Müdürü Odd Zschiedrich, Expressen Gazetesi'ne iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, İsveç Akademisi’nin Nobel Ödülü verirken sadece edebi kriterleri temel aldığını belirterek, “Hiçbir siyasi güç bizi etkileyemez. Türk medyasındaki iddialar yalandır” dedi.

İddiayı ortaya atanların isim ve olayları birbirine karıştırdıklarını söyleyen Zschiedrich, “Nefret yaratan durumlar har zaman üzücü. Hiç tereddüt etmeden bu iddiaların temeli olmadığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Zschiedrich, tartışmalar hakkında şu anda yurt dışında bulunan İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Peter Englund’u da bilgilendirdiğini de ifade etti.

BAKSİ'NİN YEĞENİ DE YALANLADI

Mahmut Baksi’nin yeğeni gazeteci-yazar Kurdo Baksi de, amcasının Yaşar Kemal’e Nobel Edebiyat Ödülü verilmesini engellediği iddialarına sert tepki gösterdi. Yaşar Kemal ile amcası arasında bazı konularda görüş ayrılığı olduğunu, ancak Mahmut Baksi’nin hiçbir zaman Yaşar Kemal’e Nobel Edebiyet Ödülü verilmesine karşı çıkmadığı gibi, istese bile İsveç Akademisi’ni etkileme gücünün olmadığını belirten Baksi, hayatta olmayan birine bu tür suçlamalar yönetilmesini etik bulmadığını ifade etti.