İtalyanlar Altın Leopar'ı kaptı

54'üncü Locarno Film Festivali'nin galibi İtalya oldu. Önceki akşam sona eren festivalde Altın Leopar'ı...

LOCARNO - 54'üncü Locarno Film Festivali'nin galibi İtalya oldu. Önceki akşam sona eren festivalde Altın Leopar'ı İtalyan yönetmen Maurizio Sciarra'nın 'Alla Rivoluzione Sulla due Cavalli'si aldı.
Dünyanın dört bir yanında çoğunlukla ilk ve daha önce gösterilmemiş filmlerin yarıştığı Locarno Film Festivali, İtalyan sinemasının yeni bir başarısına sahne oldu. 'Alla Rivoluzione Sulla due Cavalli' 1974'te geçiyor. Üç arkadaş, çiçek çocuklarının yaptığı devrimin bir parçası olabilmek için Fransa'ya doğru uzun bir yolculuğa çıkıyorlar.
Festivalin ikincilik ödülleri, Gümüş Leoparlar ise Fransız yönetmen Alain Gomes'in 'L'Afrance'si ve Alman Peter Sher'in 'Love the Hard Way'ine verildi.
Bu yıl bir ilke imza atarak başkanlığını bir kadının, Venedik Film Festivali düzenleyicilerinden Irene Bignardi'nin üstlendiği, çoğunluğu kadınlardan oluşan jüri, Bronze Leopar ödülünü 'Nabi'nin başrol oyuncusu Kim Ho-Jung ve "Alla Rivoluzione Sulla due Cavalli'den Andoni Garcia arasında paylaştırdı. Yarışmanın en dikkat çeken yapımlarından belgesel nitelikli 'Delbaran' jüri tarafından özel ödüle değer bulurken, Alberto Rondali'nin 'Derviş'i ile Tom Hunsinger ve Neil Hunter'ın 'The Lawless Heart'i ise mansiyon ödüllerini aldı.