İTO 3 yeni müzik eseri çıkardı

İTO 3 yeni müzik eseri çıkardı
İTO 3 yeni müzik eseri çıkardı
İstanbul Ticaret Odası(İTO), üç yeni albümden oluşan Musikişinas Tüccarlarımız, İstanbul'dan Selanik'e Türküler ve İstanbul Şarkıları adlı CD'lerin, müzik severlerin beğenisine sunulduğunu açıkladı.

İTO’dan yapılan açıklamada, odanın 2006 yılında hazırlattığı, "Musikişinas Tüccarlarımız" albümünün ikincisinin müzik severler ile buluşturulduğu belirtildi. İlk albümde Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, ünlü sanayici İbrahim Bodur, serbest tüccar Sadi Hoşses gibi isimlerin yanı sıra, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işadamlarının eserlerinin de bulunduğu hatırlatılan açıklamada, İTO’nun ikinci "Musikişinas Tüccarlarımız" CD’sinde yine 15 esere yer verildiği, albümdeki eserleri sanatçı Melihat Gülses’in seslendirdi. Eserlerin Hicaz’dan Hüzzam’a, Mahur’dan Nihavend’e kadar çeşitli makamlarda olduğu belirtildi.

İTO’nun bir diğer müzik eserinin "İstanbul’dan Selanik’e Türküler" adını taşıdığı belirtilen açıklamada, Türkiye ve Yunanistan dostluğu pekiştirmek için hazırlanan CD’de, 17 parçanın müzik severlerin beğenisine sunulduğu kaydedildi. Bu albümde Ada Sahillerinde Bekliyorum, Telgrafın Telleri, Yedikule, Gemilerde Talim Var, Darıldın mı Gülüm Bana isimli klasik eserlerin yanı sıra Yunanca şarkıların yer aldığı belirtildi. Albümde ayrıca kanun, klarnet ve kemençe taksimine de yer verildiği vurgulandı.

İTO’nun hazırlattığı bir diğer müzik CD’sinin ise "Welcome to İstanbul, İstanbul Şarkıları" adını taşıdığı bilgisi verilen İTO açıklamasında, bu albümde Beyoğlu’nda Gezersin, Üsküdar’a Giderken, Ada Sahilleri gibi İstanbul ile özdeşleşmiş şarkıların bulunduğu, albümde ayrıca Gürsel Tosun tarafından seslendirilen şarkıların hikayelerine de yer verildiği belirtildi. Aynı açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ticaret ve ekonomiye hizmetin yanı sıra, kültür ve sanat dünyasına hizmeti de temel ilke olarak kabul ettiklerini vurguladı. Yalçıntaş, "Kültür olmadan hiçbir şey olmaz. Ne kalkınma olur, ne ekonomik gelişme. İTO bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kültürel değerlerimize sahip çıkmaya, sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.(anka)