İyi filmler için ekimi bekleyin!

İyi filmler için ekimi bekleyin!
İyi filmler için ekimi bekleyin!
Filmekimi'nin bu yılki programında Ken Loach, Roman Polanski, Giuseppe Tornatore gibi ustaların yeni filmleriyle büyük festivallerin ilgi gören ödüllü filmleri yer alıyor

İSTANBUL - Bu yıl LG sponsorluğunda 8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Filmekimi, Cannes, Berlin, Venedik, Sundance gibi belli başlı festivallerde dikkat çeken filmlerle Roman Polanski, Ken Loach, Giuseppe Tornatore gibi büyük ustaların yeni filmlerini içeren iddialı bir programla geliyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği Filmekimi’nin şimdilik belli olan programındaki en dikkat çekici film, Roman Polanski’ye Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı kazandıran ‘The Ghost Writer’. Başrollerini Ewan McGregor ve Pierce Brosnan’nın paylaştığı film, Hitchcock geleneğini izleyen bir siyasi gerilim. ‘The Ghost Writer’, eski bir İngiliz Başbakanı’nın anılarını yazması için tutulan yazarın bulaştığı belayı anlatıyor.

Şahane solcu filmlerin yönetmeni Ken Loach’un Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştığı ‘Route Irish’ da Filmekimi’nin gala filmlerinden. Film, işgal altındaki Irak ’taki yolsuzluk ve skandallar hakkında. Filmekimi’nde gösterilecek Giuseppe Tornatore’nin otobiyografik öğeler taşıyan epik filmi ‘Baaria’, Sicilya’da geçiyor. Film, müziklerini yapan Oscar’lı Ennio Morricone’ye bir Donatello ödülü daha kazandırdı. 2010’da İtalya ’nın Oscar adayı olan ‘Baaria’da Monica Bellucci ve Raoul Bova gibi ünlü isimler rol alıyor.
Festival izleyicilerinin yakından tanıdığı İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur’un son filmi ‘Inhale’in başrollerinde Diane Kruger, Rosanna Arquette ve Vincent Perez gibi yıldızlar var. Film, Los Angeles ve

Meksika’da geçen bir aksiyon...
2004’te en iyi kısa film Oscar’ını kazanan Aaron Schneider imzalı ‘Get Low’, 1983’te ABD’de yaşanan gerçek bir olayı ele alıyor. Başrollerinde Robert Duvall, Bill Murray ve Sissy Spacek’in yer aldığı komedi-dram, kendi cenaze törenini düzenleyen bir adamın hikâyesi. Kore sinemasının büyük ismi Kim Ki-duk’un yıllarca asistanlığını yürüten Cheol-so Jang’ın ilk filmi olan ‘Bedevilled’ da Filmekimi’nin iddialı yapımlarından. ‘Otar Gittiğinden Beri’yle tanınan Julie Bertucelli’nin ikinci filmi ‘The Tree’, kocası ölen dört çocuk annesi bir kadının yas sürecini anlatıyor. Cannes’ın kapanış filmi olan ‘The Tree’nin başrolünde Charlotte Gainsbourg var.
Geçen yıl Emek’te yüzde 99 doluluğa ulaşan Filmekimi’nin, bu yıl hangi sinemada yapılacağı henüz netleşmedi. (Kültür Sanat)