İyi filmlerle randevunuz var!

İyi filmlerle randevunuz var!
İyi filmlerle randevunuz var!
Dünya festivallerden seçmeler ve yılın taze keşifleri 4-10 Aralık arasında 18'ncisi gerçekleşecek Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde seyirciyle buluşuyor...

RADİKAL – Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Sundance ve Toronto gibi önde gelen film festivallerinde görücüye çıkmış filmler ve taze keşifler; bu sene 18’ncisi gerçekleşecek Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali ile İstanbul’a konuk oluyor. TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 4-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival BAFTA ödüllü yönetmen Sarah Gavron'un,  senaryosunu Abi Morgan'ın yazdığı, başrollerini Carey Mulligan, Merly Streep, Helena Bonham Carter'ın paylaştığı, İngiltere'de kadınlara eşit oy hakkı için başlatılan kadın hareketini konu alan filmi ‘Suffragette’ (Diren) ile açılıyor.
Festival filmleri geçen yıllarda olduğu gibi ‘Gala İstanbul’, ‘Sinema Tarih Yazıyor’, ‘Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler’, ‘İlk Randevu’ başlıkları altında seyirciyle buluşacak. 
The Anarchists

‘Gala İstanbul’ başlığı altında gösterilecek filmler arasında başrolünde Monica Belluci'nin yer alıdığı, bu sene Toronto Film Festivali'nde gösterilen ‘Ville Marie’, Reed Morano'nun ilk yönetmenlik deneyimi, başrollerini Olivia Wilde ve Luke Wilson'un paylaştığı ‘Meadowland’, Piero Messina'nın ilk filmi, Juliette Binoche'un acılı bir anneyi canlandırdığı, ve bu sene Venedik Film Festivali'nden üç ödülle dönen ‘The Wait’, yönetmen Tim Blake Nelson'un son filmi ‘Anesthesia’ bulunuyor.  
The Wait

Bağımsız film meraklılarının ilgisine mazhar olacak ‘Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler’ adlı bölümdeyse bu sene Berlinale’de En İyi İlk Film ödülünü alan, Meksika'nın Oscar adayı ‘600 Miles’, Tribeca Film Festivali’nden üç ödülle dönen ‘Wilbur Ölmek İstiyor’, bir Galler kasabasında yaşanan ergen intiharlarının gerçek hikâyesini anlatan ‘Birdgend’in de aralarında bulunduğu pek çok bağımsız yapım yer alacak.
İspanya'nın yabancı dilde Oscar aday adayı, bol ödüllü ‘Flowers’ı, Danimarka'nın sınır ötesinde yer aldığı tek savaş olan Afganistan’daki savaşı anlatan ‘A War’ ve Rusya’dan ‘Sunstroke’ da festivalde olacak.
Programda yer alan filmler, Cinemaximum City's Nişantaşı sinemasında, gündüz seanslarında 7 lira, akşam seanslarında ise 12 lira karşılığında izlenebilecek.