'İyi köpekler' İstanbul'a geldi!

'İyi köpekler' İstanbul'a geldi!
'İyi köpekler' İstanbul'a geldi!

?Good Dog? yalnız birey meselesine farklı bir yaklaşım.

Genç fotoğrafçı Yusuf Sevinçli, Cihangir'deki Galeri InSitu'da açılan 'Good Dog' sergisinde günümüzde kent ve birey, izolasyon ve toplum gibi kavramlarla ilgili sorulara cevap aradığı fotoğraflara yer veriyor

BAHAR ÇUHADAR  

İSTANBUL - Tekinsiz, çoklukla ıssız kareler. Bir araya gelişlerini önceden belirlenmiş bir ‘konseptten’ çok, onları fark edip saklayan bir çift gözün, dışarıya da içeriye de özünde ortak bir algıyla bakıyor olmasına borçlular. Mekânlar, zamanlar, konular değişse de o bir çift bakışın neyi nasıl taradığı mühim olan... Başlığınıysa tıpkı her bir karenin başrolündeki kişiler, objeler, mekânlar gibi ‘yalnız’ olan bir köpekten alıyor: ‘Good Dog’.

Genç fotoğrafçı Yusuf Sevinçli’nin 35 fotoğraflık sergisine başlığını veren köpeğin ‘iyiliği’, belki de naif bir arayış içinde olmasından. Şehrin bir köşesinde dört ayağını sağlam basabileceği bir yerlerin varlığına duyduğu inançtan... Köpeğin yalnız adımlarını sergideki diğer ‘arkadaşları’ da paylaşıyor. Korkutucu karanlığa kararlı adımlar atan kadın, ‘Şimdi ne yapacağım?’ dermişcesine bakan, bir başına kalmış at, kapışan iki kedi, gözlerinde az önce ölmüş martının son anının korkusunu taşıyan terlikli adam... Büyük bir kısmı İstanbul’un kuytularından ya da ortalık yerde durduğu halde çoğu gözlere görünmez olan yerlerden toplanmış anlar.

Fotoğrafları Yunanistan, Rusya, İtalya, Hollanda ve Avustralya’da da sergilenen Sevinçli’nin, Galeri InSitu’daki ilk kişisel sergisi ‘Good Dog’, 2004-2009 arasındaki iz sürmelerinin mahsülü. 400 fotoğrafın ‘seçilmişleri’, sergilenenler.

‘İz sürmek’ fiili, yolculuğuna tam isabet ediyor. Şöyle anlatıyor zira; “Projeleri günlük hayatımda çektiğim fotoğraflardan oluşturuyorum. İşlerimde her zaman otobiyografik unsurlar bulmak mümkün. Bir süre sonra elimdeki fotoğrafları belirli bir duyguya, konuya göre düzenleyip seriler oluşturuyorum. ‘Good Dog’ da güçlü otobiyografik öğeler barındırmasına rağmen daha çok günümüzde kent ve birey, izolasyon ve toplum gibi kavramlarla ilgili sorulara cevap aradığım bir seri.”

Cihangir , Susam Sokak, Galeri InSitu’daki sergiyi görmek için beş gün kaldı. Sergi, 15 Haziran’a dek açık. Tel: 0212 249 02 20


    ETİKETLER:

    BAHAR ÇUHADAR

    ,

    Cihangir