@ErkanAktug

İyi tasarlanmış yeni bir bienal

İyi tasarlanmış yeni bir bienal
İyi tasarlanmış yeni bir bienal

Bienalin direktörü Özlem Yalım (solda) ve Bülent Eczacıbaşı.

2012'de yapılması kesinleşen Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali için çalışmalar başladı. İlk olarak aralık ayında bir sempozyum düzenlenecek. Bienali düzenleyen İKSV'nin Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 'Türkiye'deki tasarım potansiyelini dünyayla paylaşacağız,' dedi
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL  - Doğruya doğru, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği müzik, film, caz ve tiyatro festivalleri ile İstanbul Bienali, Türkiye ’de alanının en iyileri. Şimdi de İKSV, bir ilke imza atarak, 2012 yılından itibaren Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali’ni hayata geçirmek için kolları sıvadı.
Etkinliğin diğer bienal gibi dünya çapında olması için, ince eleyip sık dokuyan kurum çalışmalara iki yıl öncesinden başladı. Önce Özlem Yalım tasarım bienali direktörü olarak atandı, ardından danışma kurulları oluşturuldu. Tasarım Bienali’nin Ulusal Danışma Kurulu’nda Brightwell Holding Başkanı Alphan Manas, endüstriyel tasarımcı Doç. Mehmet Asatekin, mimar/yazar Uğur Tanyeli, grafik tasarımcı Bülent Erkmen, Koleksiyon Mobilya’nın kurucusu Faruk Malhan, İstanbul Modern’in şef küratörü Levent Çalıkoğlu ile endüstriyel tasarımcı Defne Koz yer alıyor. Uluslararası Danışma Kurulu’nda ise dünyanın önemli tasarım kuruluşlarında görev yapan isimler yer alıyor. 
Tasarım Bienali’ne kadar olan hazırlık sürecinde sempozyum, atölye çalışmaları ve sergilerden oluşan çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamdaki ilk etkinlik, 2-3 Aralık 2010’da Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek Uluslararası İstanbul Tasarım Sempozyumu olacak.
Kadir Has Üniversitesi’nin mekân sponsorluğuyla düzenlenen Tasarım Sempozyumu, iki gün boyunca dünyadan ve Türkiye’den yaratıcı kimlikleriyle öne çıkmış 16 konuşmacıya ev sahipliği yapacak. Sempozyumda tasarım ve tasarımın etkileşimde olduğu insan, çevre, kültür, politika , ekonomi , eğitim, teknoloji ve bilim gibi alanlarla ilişkisi tartışılacak.
Dün İKSV Salon’da düzenlenen basın toplantısında konuşan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı “İstanbul, tasarım alanında büyük bir potansiyele sahip. Tasarım Bienali, buradaki potansiyelin dünya ile paylaşılacağı bir platform yaratacak ve uluslararası gündemi İstanbul’a taşıyacak. Bunu yaparken de tasarım kültürünü yeniden ele alacak, eleştirel bakışı ve yenilikçi yaklaşımıyla gündemdeki hareketlenmelere katkıda bulunacak” dedi. İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım ise bienalin tema ve içeriğinin danışma kurullarının seçeceği küratör tarafından belirleneceğini anlattı.
Bienale hazırlık için 2011 yılında yoğun bir atölye programı düzenlenecek. Kentsel tasarım, mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, moda gibi tüm disiplinlerine açık olacak İstanbul Tasarım Bienali’nin dört eş-sponsorundan ikisi Eren Holding ve VitrA firmaları oldu. Diğer iki eş sponsor için görüşmeler devam ediyor.

‘İKSV ismi bir tür sigorta gibi’

Tasarım Bienali fikrini tasarım dünyası nasıl karşıladı?
Umut Kart (Radikal Tasarım Gazetesi editörü): Tasarım bienali Türk tasarımcılarına ihtiyaç duydukları motivasyonu verecektir. Öyle uzun bir zamandır, ‘son dakika’ etkinlikleriyle yetiniyoruz ki, bu işin beni en sevindiren kısmı, hazırlığına erken başlanmış olmas. Bu da İKSV farkı herhalde.
Erdem Akan (tasarımcı, Maybe Design): İster İKSV olsun, ister başka bir kurum veya birey, ister yeni mezun öğrenciler katılsın, ister tasarım yıldızları... Eğer içeriğiniz yoksa, siz de yoksunuzdur. Türkiye’de marka ve organizasyonlarda sadece isimler büyüyor. İçerikler değil. Umarım bu kez farklı olur.
Akın Nalça (tasarımcı, Terminal Design): Son yıllarda, güncel etkinliklerle parlayan tasarım alanı sadece festivaller, şenlikler, fuarlarla kendini ifade edemezdi. Bu bienal arifesinde İKSV’nin şimdiye kadar başardıkları üzerinden de bakarak bu girişimi umut verici buluyorum.
Derin Sarıyer (tasarımcı, Derin Design): İstanbul Tasarım Bienali’nde gerçekleştirilebilecek potansiyel sergiler ve sempozyumlar bizi heyecanlandırıyor. Bienali İKSV’nin düzenlemesini, tasarım olgusuna derinlikli bir bakışın sigortası olarak görüyorum. İstanbul’da bu konuyla ilgili yapılacak kapsamlı bir girişim için şartlar olgunlaştı.
Özlem Devrim (ETMK İstanbul Şube Baskan): Tartıştıran, sorgulayan, eğlencenin ötesine geçebilen, bir ortam olmalı. Tasarım meslek kuruluşu olarak bize düşeni yapmaya hazırız.