'İzanla izah edilemez bir durum'

Enis Batur'un ve Metin Üstündağ'ın 'muzır' diye toplatılan ve beraat eden kitapları bir kez daha mahkemelik oldular. İki yıl önce 'Elma' ve 'Pazar Sevişgenleri' kitapları için eş zamanlı olarak yargılanan Batur'la Üstündağ, bu kez aynı gün aynı saatte aynı mahkemede tekrar yargılanacaklar.

İSTANBUL - Enis Batur'un ve Metin Üstündağ'ın 'muzır' diye toplatılan ve beraat eden kitapları bir kez daha mahkemelik oldular. İki yıl önce 'Elma' ve 'Pazar Sevişgenleri' kitapları için eş zamanlı olarak yargılanan Batur'la Üstündağ, bu kez aynı gün aynı saatte aynı mahkemede tekrar yargılanacaklar. Her iki yazarın yayıncılarına gelen tebligatlarda duruşmanın 8 Aralık'ta, saat 10.30'da görüleceği belirtildi.
Sel Yayınları'ndan verilen bilgiye göre 'Elma'nın tekrar yargılanmasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talep etmiş. İki yıl önce 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, toplatmaya gerekçe olan resimlerin dünyaca ünlü ressamlara ait olduğu, büyük müzelerde sergilendiği belirtilmişti. Mahkeme heyeti de savunmayı haklı bulmuş ve toplatma kararını kaldırmıştı. Ancak, başsavcılığın kararı temyiz etmesi üzerine, yargıtay davanın tekrar görülmesine karar verdi. Aynı şekilde hakkındaki beraat kararı bozulan Metin Üstündağ da ilk duruşmada karikatürün müstehcen olamayacağını anlatmış ve haklı bulunmuştu.
'Elma' Fransa'da yayımlanıyor
Enis Batur, 'Elma-Örgü Teknikleri Üzerine Bir Roman Denemesi' adlı kitabını ünlü Fransız ressam Courbet'nin 'Dünyanın Başladığı Yer' adlı tablosundan esinlenerek oluşturdu. Üstelik 'muzır' bulunan bu tablo, Osmanlı sefiri Halil Şerif Paşa' nın siparişi üzerine yapılmış. İki yıl önceki toplatma kararı Le Monde gazetesinde haber olan kitap, ocak ayında Fransa'da Actes Sud Yayınevi tarafından Ferda Fidan'ın çevirisiyle yayımlanacak. 'Elma'nın Fransa'da yayımlandığı sırada Türkiye'de yargılanıyor olması da Türkiye için olumsuz bir durum yaratacak.
Sel Yayınları yöneticisi İrfan Sancı "Bu durumu akılla, izanla izah edemiyorum. Herhalde AB'ye karşı olan birileri bunları tekrar gündeme getiriyor. Ocakta Fransa'da yayımlanacak, biz yasaklayacağız bu nasıl izah edilir" dedi. (Kültür Sanat)