İzleyen ve uygulayan

Türkiye'de de gösterime giren 'Romans' ve 'İlk Sevişme' gibi filmleriyle cinselliğin sınır tanımaz yönetmeni olarak haklı bir üne kavuşan...

İSTANBUL - Türkiye'de de gösterime giren 'Romans' ve 'İlk Sevişme' gibi filmleriyle cinselliğin sınır tanımaz yönetmeni olarak haklı bir üne kavuşan Catherine Breillat 'Kızkardeşim'de (A ma Soeur) cinselliğe bakışını ve bakire kızların acemiliğini gözler önüne seriyor. Dokuz uzun metrajlı filminin yanı sıra 12 de kitabı olan Breillat, senaryolarında ya kendi özel hayatından ya da yakınlarının özel hayatlarından yararlanıyor.
Başrollerini Anais Reboux ve Roxane Mesquida'nın paylaştığı 'Kızkardeşim'le bu yıl Fransız Sineması Kültür Ödülü'ne ve Chicago Film Festivali'nde Altın Hugo ödülüne değer bulunan, Berlin Film Festivali'nde ise Altın Ayı'ya aday olan Breillat, filmde iki kız kardeşin hikâyesini anlatıyor. Bu kardeşlerden biri şeytani güzelliğe sahip olan Elena, diğeri ise şişman ve mutsuz Anais.
Anais 12 yaşındadır ve dünyanın bütün ağırlığını adeta şişman bedeninde taşımaktadır. Ablası Elena ise 15'inde ve bütün erkekleri peşinden koşturacak kadar güzel bir kızdır. Ailece tatile çıktıkları o yaz, Elena erkek vücudunu keşfederken, onu gözetleyen Anais kendi içine kapanıp şişmanlığıyla yüzleşmeye çalışır. Her geçen gün daha çok içine kapanmaktadır, ta ki yaşanan o trajediye kadar. (Kültür Sanat)