İzleyici nerede sanat orada

Yaz aylarıyla birlikte artık plastik sanatlar ortamı tatile girmek yerine tatil beldelerine taşınmayı tercih ediyor.

İSTANBUL - Yaz aylarıyla birlikte artık plastik sanatlar ortamı tatile girmek yerine tatil beldelerine taşınmayı tercih ediyor. Haziran ayından itibaren büyük kentlerde sergi sezonu sona erer, 'nöbetçi galeriler' ise karma sergilerle idare ederken, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Ayvalık gibi tatil yörelerinde sanat ortamı hareketleniyor. Eylül ayıyla birlikte sergi sezonu başlayacak. Tatil beldelerindeki sanat hareketliliğinin son etkinlikleri de ağustos itibarıyla başladı.
Sergiler bakımından en hareketli yer, gözde tatil beldesi Bodrum. Bu ay Bodrum'da açılacak sergilerden ikisi dikkat çekiyor. Kentin sürekli sergi mekânlarından Yosun Art Sanat Galerisi'ndeki Galeri Yansıma sergisi bunlardan ilki. 30 sanatçının farklı tarz ve biçimdeki yapıtlarından oluşan sergi 25 Ağustos'a kadar açık.
Divan Palmira'da ise Bodrum manzaralarından oluşan bir sergi açılacak. 26 Ağustos-3 Eylül arasında görülebilecek 'Bodrum'a Merhaba' adlı sergi Ahmet Fazıl Aksoy imzasını taşıyor. Aksoy, yapıtlarında Bodrum'un şiirsel görüntülerini ölümsüzleştiriyor. Bodrum'un evleri ve tüm doğal güzelliklerini resimlerine konu edinen Aksoy manzara resimleri arayanlar için ideal seçenekler sunuyor.
Kuydaş Sanat Galerisi de Kuşadası temalı bir karma sergiyi Kuşadası'nda açıyor. Kuşadası'nda yaşayan ve çalışan dokuz sanatçının resimlerinden oluşan sergi, Kuşadası'ndaki doğa ve yaşam kadar bu beldeden beslenen yaratıcılığın evrensel imgelerini de içeriyor. Serginin 17 Ağustos'taki açılışında Prof. Kaya Özsezgin'in katılacağı 'Kuşadası ve Sanat' konulu bir de söyleşi gerçekleşecek. Sergi ay sonuna kadar açık kalacak.
Büyük kentlerdeki sanatsal üretimin tam bir yansıması olabilecek bir sergi ise Ayvalık'ta
açıldı. Resim, fotoğraf, performans, video art ve enstalasyon sanatçılarının katıldığı sergiye Ayvalık Palm Court Hotel ev sahipliği
yapıyor. İnci Eviner, Ahmet Elhan, Ergin İnan, Emre Zeytinoğlu gibi başarılı sanatçılar sergiden önce Ayvalık'ta buluşup görüş alışverişinde bulundular, mekânları incelediler ve sergiyi özgün bir düzenlemeyle gerçekleştirdiler. Eylül sonuna kadar sürecek serginin 12 Ağustos'ta gerçekleşen açılışında Roxy Hareket Atölyesi de bir performans sundu.
Bodrum Yosun Art Tel: 0252 313 18 48, Bodrum Divan Palmira Tel: 0252 377 56 01, Kuşadası Kuydaş Sanat Galerisi Tel: 0256 614 76 85