İzleyiciyi peşinden sürükleyen bir gösteri

İzleyiciyi peşinden sürükleyen bir gösteri
İzleyiciyi peşinden sürükleyen bir gösteri

Bayrampaşa?daki ?Islak Hacim?in yönetmeni ve dansçılarından biri Tuğçe Tuna. Fotoğraf: Mahmut Ceylan

İSTANBUL - İstanbul Tiyatro Festivali, 22 ve 23 Mayıs’ta kaçıranların hayıflandığı bir gösteriye ev sahipliği yaptı. Almanların ‘Dava’sından sonra festivalin en çok beğenilen ikinci yapımı, bu kez bir yerli gruptan geldi: RemDans Proje Topluluğu’nun ‘Islak Hacim’i...
Gösterinin en ilginç yanı ünlü konukları, firarları, isyanları ve en son 2000 yılındaki ‘Hayata Dönüş’ operasyonuyla hafızalara kazınan, birkaç yıl önce kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’ydi.
Bayrampaşa, artık kırık camları, yıkık duvarları, yerlere saçılmış eski evrakları, kullanılmayan yataklarıyla terk edilmiş bir kent gibi. Daha kapıdan girer girmez insanın içi ürpertiyor, dili tutuluyor, büyük bir sessizliğe gömülüyor. RemDans’ın sanat yönetmeni Tuğçe Tuna’nın, Aylin Kalem’le yaptığı söyleşide dediği gibi “Bu mekânın içinde olmak bile büyük bir baskı oluşturuyor.”
RemDans sadece metruk cezaevi binasında buldukları malzemeleri kullanmış. Ve her yer, gösterinin adına uygun şekilde ıslak. Bazı yerlere izleyicilerin oturması için konulan sandalyeler bile. Biraz binanın rutubeti biraz RemDans’ın akıttığı suyla ortaya çıkan ‘nem’ gösterinin ilk günü bastıran sağanak yağmurla gerçek bir ıslaklığa dönüştü.
İzleyiciler, dansçıların peşi sıra cezaevinin içinde gezindi, avlusunda, koridorlarında, mescidinde, tiyatrosunda ve hatta yıkık dökük duvarlar arasındaki boşluklarda yaratılan sahneleri izledi. Her bir sahne cezaevinin barındırdığı şiddet, sıkışmışlık, isyan gibi ruh hallerini dışa vuran, ironik bir eğlenme hali gibiydi. Malzemesi şiddet, ıslaklık, yıkık döküklük olan güçlü ve etkileyici bir iş çıkarttı Ram Dans. (Kültür Sanat) 

Festivalde bugün...
* Tiyatro Pera yapımı ‘Vanya Dayı’ 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde. 0216 386 29 49 
* Altıdan Sonra Tiyatro’nun ‘İkiye Bölünen Vikont’u 20.30’da Kumbaracı50’de. 0212 243 50 51  
*  İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncularının İstanbul öyküleri okuduğu ‘Edebistanbul’ 19.00’da Salon’da. 0212 334 07 52