İzmir Festivali 'dünyanın en iyi orkestrası'nı getiriyor

İzmir Festivali 'dünyanın en iyi orkestrası'nı getiriyor
İzmir Festivali 'dünyanın en iyi orkestrası'nı getiriyor

Amsterdam Concertgebouw Orkestrası?nın konseri 2 Temmuz?da. Çeşme Kalesi?nde 19 Temmuz?da gerçekleşecek festivalin kapanış konserinde ise Buika sahneye çıkacak.

Prestijli Gramophone dergisince dünyanın en iyi orkestrası ilan edilen Hollanda Kraliyet Concertgebouw Orkestrası'nı ağırlayacak 24. İzmir Festivali bugün başlıyor. İzmir'in yetiştirdiği efsane trompetçi Muvaffak Falay da 80'inci yaşını festivalde kutlayacakİZMİR - Bugün başlayacak 24. Uluslararası İzmir Festivali, ‘dünyanın en iyi orkestrası’ kabul edilen Hollanda Kraliyet Concertgebouw Orkestrası’nı İzmir’e getiriyor. İtalyan şef Daniele Gatti yönetimindeki Concertgebouw Orkestrası, 2 Temmuz Cuma günü AASSM’deki (Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi) konserde, doğumunun 150. yılında anılan Avusturyalı besteci Gustav Mahler’in 5. Senfonisi ile Richard Wagner’in ‘Siegfried-Idyll’ini yorumlayacak. Kurulduğu 1888 yılından bu yana sadece altı daimi şefle çalışan, Strauss, Mahler, Debussy ve Stravinsky gibi besteciler tarafından da yönetilen Amsterdam Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, Gramophone dergisinin dünyanın önde gelen müzik eleştirmenleriyle yaptığı ‘en iyi 20 orkestra’ listesinin birinci sırasında yer almıştı. Mahler müziğinin büyük geleneğine sahip ödüllü kayıtları bulunan orkestra, özellikle geç Romantik dönem repertuvarın üstün yorumcularından biri olarak tanınıyor.
İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 24. İzmir Festivali, bu akşam AASSM’deki ‘Dört Piyano, Bir Şef’ konseriyle açılacak. Dört piyano dehası; Alexander Ghindin, David Lively, Janis Vakarelis ve Cyprien Katsaris’i bir araya getiren bu özel konseri sıra dışı projelere imza atan Rus şef Alexander Polishchuk yönetecek. Wagner’den Debussy’e dehaların piyano için yazılmış seçkin eserlerini seslendirileceği konser Ravel’in ‘Bolero’suyla sona erecek.
Dünyada en çok tanınan 10 yapıdan biri olan Efes Celsus Kütüphanesi, 19 Haziran Cumartesi gecesi, İtalya’nın gururu, gelmiş geçmiş en iyi Lizst yorumcularından Michele Campanella’yı ağırlayacak.  Celsus’da çalmaktan duyduğu mutluluğu festival yetkililerine ileten Campanella, Lizst bestelerinin yanı sıra 200. doğum yılı kutlanan Schumann’ın bestelerinden oluşan bir program sunacak.
Richard Wagner’in başyapıtlarından ‘Uçan Hollandalı’ operası, 21 Haziran’da AASSM’de sahnelenecek. İzmir Devlet Operası’nın sahneleyeceği üç perdelik operayı Mehmet Ergüven yönetiyor.
Türkiye’nin ilk ‘yavaş şehri’ Seferihisar’ı da festival coğrafyasına katan İzmir Festivali, 22 Haziran Salı günü Osmanlı donanmasının önemli üslerinden Sığacık Kalesi’nde Avrupa’nın en iyi ‘a capella’ topluluklarından Ensemble Amarcord’u ağırlayacak. 1992 yılında Ensemble Amarcod, Jimmy Hendrix’ten Rönesans müziğine, folktan modern pop şarkılarına kadar çok geniş bir yelpazede oluşan repertuvarlarıyla ilgi çekiyor.
Efsaneler arasında sayılan Viyana Filarmoni Orkestrası’nın hepsi ödüllü solistlerinden oluşan The Philharmonics topluluğu Salzburg Festivali’ndeki ilk çıkışlarının ardından İzmir Festivali’nde çalacak. Sevilen klasik eserlerinden caza uzanan; Doğu Avrupa ve Rus tınılarıyla harmanlanmış, Balkan melodileriyle zenginleştirilmiş özel bir repertuar sunacak The Philharmonics’in ‘Bohemya Hatıraları’ başlıklı konseri 24 Haziran’da Efes Celsus Kütüphanesi’nde.
İzmir’in yetiştirdiği efsane trompetçi Muvaffak Falay, 80’inci yaşını İzmir Festivalinde kutlayacak. 2 Temmuz Pazar akşamı Çeşme Kalesi’nde beşlisiyle birlikte sahneye çıkacak Maffy Falay, yıllarca birlikte çaldığı cazın efsane isimleri Charlie Parker ve Dizzy Gillespie’nin bestelerinden oluşan bir program sunacak.
Hastaların müzikle tedavi edildiği tarihin bilinen en eski şifa merkezlerinden Bergama Asklepion’un tiyatrosu 9 Temmuz akşamı ‘Aşkın Tınıları’yla yankılanacak. Gecede Avrupa’nın önemli sahnelerinde yer almış sopranolar Isabelle Cals, Sylvie Valayre ile tenor Nicolas Schukoff sahneye çıkacak.
Romantik bestelerin büyük ismi Frederic Chopin, 200. doğum yılında Efes Odeon’da, özel bir resitalle anılacak. 13 Temmuz’daki konserde Chopin’in adını taşıyan uluslararası piyano yarışması ödülü sahibi Krzysztof Jabloriski, Polonyalı tanınmış ressam Jerzy Duda-Gracz’ın Chopin’in eserlerinden ilham alarak yaptığı resim koleksiyonu eşliğinde, Chopin’in en güzel eserlerini çalacak.
Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı, İzmir Belediyesi, Eczacıbaşı Holding ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın ana sponsorluğunda düzenlenen İzmir Festivali’nin 19 Temmuz’da Çeşme Kalesi’ndeki kapanış konserinde ‘ateşin kızı, aşkın sesi’ İspanyol şarkıcı Buika sahneye çıkacak. Afrika’ya uzanan etnik kimliğini zenginleştiren İspanyol kültürünün de etkisiyle caz, funk, flamenko, gypsy rumba, Afro-Küba ritimleri ve yeni soul’u incelikli bir şekilde birleştiren Buika’nın New York konseri The New York Times eleştirmeni Jon Pareless tarafından “Mucizeden başka bir şey değil” şeklinde tanımlanmıştı.
Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstüne yüzde 50 indirim uygulayan festivalin biletleri Biletix’ten edinilebilir.

‘Zincire Vurulmuş Prometheus’
Temelleri dönemin dışişleri bakanları İsmail Cem ve Yorgo Papandreu tarafından Efes’te atılan Türk-Yunan Sanat Buluşması, bu yıl 7 Temmuz’da Bergama Asklepion Tiyatrosu’nda 10. kez gerçekleşecek. Antik çağın en büyük tragedya ustası Aiskhylos’un (Eshilos) günümüze kalmış yedi tragedyasından biri olan ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’u Yunanistan’dan gelen Pire Belediye Tiyatrosu sahneleyecek. Dünya prömiyeri İzmir Festivali’nde yapılacak oyunda Yunanistan’ın en ünlü opera sanatçılarından Mario Frangoulis, Prometheus’u canlandırıyor.
Festivalde onursal başkanlığını Vladimir Ashkenazy’nin yaptığı Türk-Yunan Gençlik Orkestrası, 12 Temmuz Pazartesi günü AASSM’de çalacak. İki ülkenin seçkin genç müzisyenlerinden oluşan 102 kişilik orkestrayı şef Işın Metin yönetecek.


    ETİKETLER:

    Afrika

    ,

    caz