İzmir yeni sezona hazır

İzmir Devlet Opera ve Balesi yeni sezonu 5 Ekim'de Rossini'nin 'İtalya'da Bir Türk' operasıyla açacak. İzmir prömiyeri yapacak 'İtalya'da Bir Türk'ü sahneye Alman rejisör Steffen Kaiser koyacak.

İZMİR - İzmir Devlet Opera ve Balesi yeni sezonu 5 Ekim'de Rossini'nin 'İtalya'da Bir Türk' operasıyla açacak. İzmir prömiyeri yapacak 'İtalya'da Bir Türk'ü sahneye Alman rejisör Steffen Kaiser koyacak. Aşk, sadakat, tutku ve kıskançlık temalarının eşliğinde Türk kültüründen renkler de barındıran 'İtalya'da Bir Türk' operasında Erzurum'daki Selim Paşa'nın Konağı'ndan kaçan Zaide'nin öyküsü anlatılıyor.
İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde bu sezon seyirci karşısına çıkacak ikinci yeni yapım 'Üç Silahşörler' balesi olacak. 9 Kasım'da prömiyer yapacak olan baleyi, sahneye Andre Prokovsky taşıyor. Cole Porter'ın konusunu Shakespeare'in 'Hırçın Kız'ından alan ünlü 'Kiss me Kate' müzikali Altan Günbay rejisiyle 8 Ocak'ta seyirci karşısına çıkacak.
24 Şubat'ta Türk bale tarihine imzasını koymuş koreograflardan Oytun Turfanda'nın koreografisini yaptığı 'Bebek' ve 'Yoz Döngü' baleleri sahnelenecek. 'Bebek'in müziği Sibelius'a (1. Senfoni) 'Yoz Döngü'nün müziği ise Güray Taptık ve Cengiz Tanç'a ait. Tsanko Delibozov yönetiminde sahnelenecek olan eserleri Deniz Olgay Yamanus sahneye koyuyor. 14 Nisan'da İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir'de ilk kez bir Wagner operası sahneleyecek. Wagner'in 'Uçan Hollandalı' operasını sahneye Mehmet Ergüven taşıyacak. Temeli bir deniz masalına dayanan 'Uçan Hollandalı' operası aşk ve kurtuluş temalarını kurcalıyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde 'Falstaff', 'Nabucco', 'Puccini', 'Tosca', 'Norma', 'Carmen', 'Sevil Berberi' operaları, 'Romeo ile Juliet', 'Fındıkkıran' baleleri bu sezon da seyirciyle buluşmaya devam edecek. Tel: 0232 441 01 73 (Kültür Sanat)