İzmir'de Avrupa cazı

İzmir'de Avrupa cazı
İzmir'de Avrupa cazı

17. İzmir Avrupa Caz Festivali?nin AASSM?deki açılışında Jazzing Flamenco sahneye çıkacak.

İZMİR - İzmir Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-17 Mart tarihleri arasında 17’nci kez seyircilerle buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü İzmir ve Avusturya Kültür Ofisi işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılışını 2 Mart akşamı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Büyük Salon’da flamenko dansçısı Antonio Najarro ve dans topluluğu Jazzing Flamenco yapacak. Klasik İspanyol dansını caz, blues, soul ve flamenkoyla birleştiren Najarro ve Jazzing Flamenco’nun gösterisi 20.30’da başlıyor.
Festivalin 4 Mart’ta AASSM Küçük Salon’daki ikinci konserindeyse, İtalyan piyanist Luigi Campoccia önderliğinde kurulan Luigi Campoccia Quartet sahneye çıkacak. Konserde gruba Önder Focan ve Şenol Filiz de eşlik ediyor. 5 Mart akşamı İKSEV Salonu’nda festivalin danışmanlığını da yapan İtalyan caz tarihçisi Francesco Martinelli, ‘tüm zamanların en iyisi’ kabul edilen Belçikalı caz gitaristi Django Reinhardt’ı tanıtacak.
Festival bu yıl da Açık Caz Orkestrası Atölyesi geleneğini sürdürerek 5, 6 ve 7 Mart’ta genç cazcıları Luigi Campoccia Quartet’la buluşturacak. Açık Caz Atölyesi’ne katılan tüm öğrenciler 7 Mart’ta ustalarıyla birlikte konser verecek. 9 Mart’ta Laia Genc-Liaison Tonique 5 konseriyle devam edecek festivale Alman trompetçi Matthias Schriefl ise yeni grubu Matthias Schriefl 6, Alps&Jazz’la (10 Mart) katılacak. Andy Manndorff Trio 13 Mart’ta, Jeff Giansil Quartet ise 15 Mart’ta AASSM Küçük Salon’da olacak. (Kültür Sanat)