İzmir'de Avrupai caz festivali

İzmir'de Avrupai caz festivali
İzmir'de Avrupai caz festivali

?Yunanistan?ın sesi? Eleftheria Arvanitaki, ilk kez İzmir?de. Dee Dee?nin iki Grammy?si var.

2-13 Mart tarihlerinde yapılacak 16. İzmir Avrupa Caz Festivali, Dee Dee Bridgewater, Eleftheria Arvanitaki, Manu Codjia, Kristjan Randalu gibi cazın yıldız isimlerini ağırlayacak

İZMİR - Geçtiğimiz aylarda dünya standartlarında son derece şık bir konser salonuna, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne (AASSM) kavuşan İzmir, şimdi bu mekânda müziğin dünya çapında isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor.
İzmir Kültür Sanat Vakfı tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2 Mart’ta başlıyor. 13 Mart’a kadar sürecek festivalin açılışını 2 Mart akşamı caz’ın iki Grammy ödüllü divası Dee Dee Bridgewater yapacak. Açılışta Dee Dee’ye ‘cazın milli takımı’ olarak anılan Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband eşlik edecek.

Randalu-Janke ikilisinden ‘Live’
İzmir Avrupa Caz, 3 Mart Salı günü yine AASSM’de tüm dünyada ‘Yunanistan’ın Sesi’ olarak tanınan Eleftheria Arvanitaki’yi ağırlayacak. Çağdaş Yunan bestelerinden rembetikoya uzanan çok geniş bir yelpazede şarkı söyleyen ve daha önce İstanbul Caz Festivali’nde katılan Arvanitaki, ilk kez İzmir’de konser verecek.
9 Mart’ta İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde günümüzün en iyi caz gitaristlerinden Manu Codjia’yı ağırlayacak festivalin 10 Mart’taki konuğu European TV Brass Trio olacak.
Neredeyse 20 yıldır birlikte çalan Kristjan Randalu (piyano) ve Bodek Janke (perküsyon), ‘Live’ adlı albüm projesiyle festivalde. 11 Mart Çarşamba akşamı İsmet İnönü’de sahneye çıkacak sıradışı ikiliye tanınmış trompetçi Matthias Schriefl da eşlik edecek. 

Genç cazcılarla atölye
Avusturyalı Ulrich Drechsler Trio’un 13 Şubat’ta İzmir Sanat’taki konseriyle sona erecek 16. İzmir Avrupa Caz Festivali, eğitimi de elden bırakmıyor. 4 Mart’ta İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde konser verecek Siena Jazz Quartet grubunun üyeleri 5-7 Mart tarihleri arasında İzmirli genç cazcılarla atölye çalışması yapacak. Bu çalışmalara katılan iki genç sanatçı burslu olarak İtalya’daki Ulusla-rarası Siena Ustalık Sınıfları’na katılma hakkı kazanacak. Atölyeye katılan tüm öğrenciler 7 Mart Cumartesi günü saat 20.30’da İzmir Sanat’ta ustalarıyla birlikte konser verecek. Aynı zamanda festivalin danışmanı olan İtalyan caz tarihçisi Francesco Martinelli, 6 Mart Cuma günü İKSEV Salonu’nda efsane cazcı Charles Minkus’la ilgili bir seminer verecek. 12 Mart Peryembe günü ise sıradışı piyanist Kristjan Randalu’nun piyano atölyesi düzenleyecek.
Festivali kapsamında iki de sergi var. 7. Caz Afiş Yarışması sergisi ile Gisela Bullacher Fotoğraf Atölyesi sergisi festival süresince AASSM’de olacak. (Kültür Sanat)