İzmir'de boş yok

Uluslararası İzmir Festivali'nin programında bu yıl deyim yerindeyse 'boş' yok.

İZMİR - Uluslararası İzmir Festivali'nin programında bu yıl deyim yerindeyse 'boş' yok. Kiri Te Kanava'dan Elton John'a, Sting'den Jan Garbarek ve Paco De Lucia'ya kadar birçok dünyaca ünlü 'yıldız'ın konser vereceği festivalde Ulusal Yunanistan Tiyatrosu, Viyana Çocuk Korosu, Flander Kraliyet Balesi de gösterileriyle seyirci karşısında olacak.
Bu yıl 15'incisi düzenlenecek festival 28 Haziran tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz'a kadar sürecek. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen festival Metropolis Tiyatrosu'ndaki 'I Musici' Oda Orkestrası'nın konseriyle açılacak. İtalyan Barok müziğini bütün zenginliğiyle tanıtıp sevdirmenin yanı sıra repertuvarının genişliğiyle öne çıkan topluluk konserde Corelli, Tartini, Rolla ve Vivaldi'nin eserlerini yorumlayacak. Belçika'dan Flander Kraliyet Balesi 1 Temmuz'da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'ndaki gösterisinde Stravinsky'nin eserlerini yorumlayacak.
Efes'te benzersiz tınılar
Büyük başarı kazanan 'Officium' ve
'Mnemosyne' albümleriyle tüm dünyada adlarından söz ettiren Jan Garbarek ve Hilliard Topluluğu'nun konseri 2 Temmuz'da Efes Antik Tiyatrosu'nda gerçekleşecek. Benzeri bulunmayan tınılarıyla müzik dünyasındaki hızlı çıkışlarını sürdüren beş müzisyen, bugüne kadar hiç dinlenmemiş en son parçalarından da örnekler sunacak.
Aynı mekânın 6 Temmuz'da ağırlayacağı ünlü isim ise Yeni Zelandalı soprano Kiri Te Kanawa. Operanın belli başlı klasiklerinden, Fransız, Alman ve İngiliz bestecilerinin sanat şarkılarına, çağdaş popüler müziğin zenginliklerine dek geniş bir repertuvara sahip Kanawa'nın koneserine Jonathan Papp da piyanosuyla eşlik edecek.
Pop müziğin yaşayan efsanesi Elton John,
'15. Uluslararası İzmir Festivali'nin ağır toplarından. Zaman zaman inişli çıkışlı bir çizgide seyreden müzik yaşamı ve hep fırtınalı sularda yüzen özel yaşamıyla vazgeçilmez idol John, 17 Temmuz'da Efes Antik Tiyatrosu'nda olacak.
500 yıllık çocuk korosu
Festivalin en az Elton John kadar önemli bir başka ismi de Sting. Sting, Uluslararası
İstanbul Caz Festivali'ndeki konserinden bir gün önce, 16 Temmuz'da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda her biri poprock klasiği olan şarkılarını söyleyecek.
Yunanistan Ulusal Tiyatrosu'nun sahneleyeceği
Aristophanes'in 'Bulutlar'ı 4 Temmuz'da Efes Antik Tiyatrosu'nda, 500 yıllık bir geçmişe sahip Viyana Çocuk Korosu 13 Temmuz'daki Celsus Kütüphanesi'nde, ünlü dansçı Mikhail Baryshnikov'un kurduğu White Oak Topluluğu ise 21 Temmuz tarihinde Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda izlenebilecek.
Festivalin kapanışı dünyanın en büyük gitar ustaları arasında gösterilen Paco De Lucia ve grubunun vereceği konserle yapılacak. Paco De Lucia, 24 Temmuz akşamı Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda 'flamenco ruhunun derin bir portresi'ni çizecek.
15'inci Uluslararası İzmir Festivali, Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi katkılarıyla İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından düzenleniyor. Biletleri Biletix aracılığıyla satışa sunulan festivalin bilet fiyatları 10 milyon ile 50 milyon lira arasında değişiyor. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için Tel: 0232 463 03 00 Biletix Tel: 0216 454 15 55 (Kültür Sanat)