J.D Salinger'in kasasından neler çıkacak?

J.D Salinger'in kasasından neler çıkacak?
J.D Salinger'in kasasından neler çıkacak?

Münzevi yazar Salinger, 1982?de nadiren insan içine çıktığı günlerden birinde.

NEW YORK - Geçen hafta 91 yaşındaki J.D Salinger’in ölüm haberi, edebiyat dünyasındaki en gizemli hayat hikâyesinin de finali oldu. Şimdi sırada merak edilen sorunun cevabı var: ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın unutulmaz yazarı, kasasında yayımlanmamış başka metinler saklıyor muydu?
Müteveffa yazarın terekesinden yayınlanmaya değer yeni bir şeyler çıksa dahi, varislerinin buna izin verecekleri meçhul. Salinger cephesinden şimdilik bir açıklama yok, yayıncısı yayın planında yeni bir Salinger kitabı olmadığını söylemekle yetindi.
Gizli bir Salinger hazinesine dair efsane uzun zamandır konuşuluyor. 1999’da komşusu Jerry Burt, Salinger’in yıllar önce ‘en az 15 yeni romanı evde bir kasada sakladığını’ kendisine söylediğini açıklamıştı. Salinger’in eski sevgililerinden Joyce Maynard’ın yazarın her gün düzenli olarak bir şeyler yazdığı ve iki tamamlanmış romanı kilit altında tuttuğu açıklamasıyla birlikte, komşunun sözleri Salinger hayranlarını epey heyecanlandırdı.
Salinger’in en son 1965’te bir öyküsü yayımlandı. Kimi uzmanlar kasadan çıkacak metinlerin hayal kırıklığı yaratabileceğini söylüyor. Kimilerine göre Kafka gibi o da pek çok kitabını ölümünden sonraya sakladı, yazıp yakmış olması da ihtimaller arasında. Ama herkesin umudu, kızı Margaret Salinger’in babasını kızdıran anılarında yazdıkları. Buna göre JD Salinger yazdıklarını titizlikle dosyalıyordu; kırmızı işaretliler hemen yayımlanmaya hazır, maviler ise biraz edit edilmeyi bekliyor... (ap)