Jan Garbarek üç yıl sonra tekrar İstanbul'da

Jan Garbarek üç yıl sonra tekrar İstanbul'da
Jan Garbarek üç yıl sonra tekrar İstanbul'da
Tanınmış saksofoncu Jan Garabarek, TrilokGurtu'yla birlikte CRR'de bir konser verecek.

İskandinav cazının en büyük isimlerinden Jan Garbarek herbiri usta müzisyenlerden oluşan grubuyla CRR Caz Şubatı kapsamında 3 yıllık bir aradan sonra İstanbul ’da. 40 yılı aşkın başarılı müzik kariyeri, sayısız albüm ve projesiyle dünyanın en önemli caz üstadlarından olan Garbarek, 2 Şubat’ta bir başka üstadla TrilokGurtu'yla birlikte çalacak.
Polonyalı bir baba ve Norveçli bir anneye sahip olan Jan Garbarek 1947 yılında Mysen’de doğmuştur. Ailesi dönemin koşulları sebebiyle Oslo’ya taşındıkları zamana yani Garbarek 7 yaşına gelene kadar memleketsiz kalır. Yeni memleketinin kültürü Jan Garbarek’i fazlasıyla etkileyecek ve İskandinav cazının babası olarak anılacaktır.
Garbarek’in yaşamı, henüz 14 yaşındayken, radyoda John Coltrane’i dinlemesiyle yön değiştirir. Beğendiği isimleri dinleyerek kendi kendini yetiştiren sanatçı, iyi müzik yapabilmek için çok nota çalmak gerekmediğini, çalarken diz çökmenin hiç de ona göre olmadığını fark eder ve kendi müziğini yapmaya karar verir. Klasik cazın yanı sıra İskandinav ve dünya folklorunu da müziğine taşıyan Garbarek, parlak ve temiz sololarıyla da çağdaşlarından kolaylıkla ayırt edilebilir. Caz teorisyeni George Russell, Garbarek’i “ Avrupa cazında DjangoReingardt’tan beri en orijinal ses” olarak tanımlıyor.
22 yaşına geldiğinde ünlü caz plak şirketi ECM’e davet edilen Jan Garbarek, 43 yılda yaklaşık 50 albüme imzasını attı. Modern caz kronolojisinin en değerli isimlerinden olan sanatçı AnouarBrahem, EleniKaraindrou, Ustad Fateh Ali Khan, Zakir Hussain ve Deeyah gibi etnik isimlerle de pek çok albüm projesinde yer aldı. Birçok Fransız ve Norveç filminin özgün müziklerini yazan Garbarek, Hollywood sinemasının da en gözde bestecilerinden.