Jan Garbarek'le buluşmaya az kaldı...

Jan Garbarek'le buluşmaya az kaldı...
Jan Garbarek'le buluşmaya az kaldı...
İskandinav cazının en büyük ve heyecan verici isimlerinden Jan Garbarek, her biri usta müzisyenlerden grubuyla İstanbul'da. 40 yılı aşkın kariyerine yaklaşık 50 albüm sığdıran Garbarek, 26 Nisan Pazar günü CRR'de sahneye çıkacak.

Jan Garbarek, her biri usta müzisyenlerden oluşan grubuyla 3 yıllık bir aradan sonra yeniden İstanbul ’da. 40 yılı aşkın başarılı müzik kariyeri, yaklaşık 50 albüm ve özel projeyle dünyanın en önemli caz üstadlarından Garbarek, 26 Nisan Pazar saat 20.00’de CRR sahnesinde olacak.

Memleketsiz Garbarek
Polonyalı bir baba ve Norveçli bir anneye sahip olan Jan Garbarek, 1947 yılında Mysen’de doğdu. Ailesi dönemin koşulları sebebiyle Oslo’ya taşındıkları zamana, yani Garbarek 7 yaşına gelene kadar memleketsiz kalır. Yeni memleketinin kültürü Jan Garbarek’i fazlasıyla etkileyecek ve İskandinav cazının babası olarak anılacaktır.

Hollywood’un da gözdesi
Garbarek’in yaşamı, henüz 14 yaşındayken, radyoda John Coltrane’i dinlemesiyle yön değiştirir. Beğendiği isimleri dinleyerek kendi kendini yetiştiren sanatçı, iyi müzik yapabilmek için çok nota çalmak gerekmediğini, çalarken diz çökmenin hiç de ona göre olmadığını fark eder ve kendi müziğini yapmaya karar verir. Klasik cazın yanı sıra İskandinav ve dünya folklorunu da müziğine taşıyan Garbarek, parlak ve temiz sololarıyla da çağdaşlarından kolaylıkla ayırt edilebilir. Caz teorisyeni George Russell, Garbarek’i “ Avrupa cazında Django Reingardt’tan beri en orijinal ses” olarak tanımlıyor.
22 yaşına geldiğinde ünlü caz plak şirketi ECM’e davet edilen Jan Garbarek, 43 yılda yaklaşık 50 albüme imzasını attı. Modern caz kronolojisinin en değerli isimlerinden olan sanatçı Anouar Brahem, Eleni Karaindrou, Ustad Fateh Ali Khan, Zakir Hussain ve Deeyah gibi etnik isimlerle de pek çok albüm projesinde yer aldı. Birçok Fransız ve Norveç filminin özgün müziklerini yazan Garbarek, Hollywood sinemasının da en gözde bestecilerinden.


Jan Garbarek’i ilk kez dinleyecek olanlar, onun müziğinin basit ve soğuk olduğunu düşünebilir. Oysa ki; Garbarek’in müziğindeki gizemi, parlaklığı, estetiği, lirikliği kısacası onun bir kült haline getiren nedenleri onu dinlerken sadece kulağını değil yüreğini de açanlar görebilir.

Jan Garbarek (saksafon), Rainer Brüninghaus (piyano), Yuri Daniel (bas gitar) ve Trilok Gurtu’dan (perküsyon) oluşan Jan Garbarek Group’un 1. kademe biletleri 133.50 TL, 4. kategori biletleri ise 43.50 TL’den satılıyor.