Jane Fonda: Eğer bir filmde rol almak istiyorsanız...

Jane Fonda: Eğer bir filmde rol almak istiyorsanız...
Jane Fonda: Eğer bir filmde rol almak istiyorsanız...
Cannes'da Altın Palmiye için yarışan 'Gençlik/Youth' filminde kısacık rolüyle kendini aşan Jane Fonda, gelecek yılın Oscar adayları arasına girebilir. Filmde Harvey Keitel'in canlandırdığı yaşlı yönetmen arkadaşının teklifini para uğruna son dakikada geri çeviren aktris rolünde parlayan Fonda, "Sinema aleminde maalesef dürüstlük zor! Eğer bir filmde rol almak istiyorsanız yönetmen ve yapımcıyı yağlamanız gerekiyor" diyor.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

Altın Palmiye yarışındaki “Gençlik/Youth” büyük ödüle yakın olacak kadar iyi değil ama kısacık rolüyle kendini aşan Jane Fonda gelecek yılın Oscar adayları arasına girebilir. ‘Muhteşem Güzellik’le Oscar kazanan Italyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun filminde yaşlı bir kadın oyuncuyu canlandıran Fonda’yla buluştuğumuz yuvarlak masa sohbetinde mevzu dön dolaş Hollywood’da kariyer yapmanın zorluklarına geldi. Türkiye ’de de vizyona girecek olan filmde Harvey Keitel’in canlandırdığı yaşlı yönetmen arkadaşının teklifini para uğruna son dakikada geri çeviren aktris rolünde parlayan Fonda, “ Sinema aleminde maalesef dürüstlük zor! Eğer bir filmde rol almak istiyorsanız yönetmen ve yapımcıyı yağlamanız gerekiyor. Dürüst olanı ve açık konuşanı kimse sevmiyor. Bu nedenle sürekli yalan yapmak, herkese hoş davranmak zorundasınız’” diyor.


Peki sürekli böyle yaşamak insanı yormuyor mu? Bu soruma biraz içerleyen Fonda “Ama bir de eve ekmek götürmek zorunda kalan, bütün gün ayakta başkalarına servis yapan garsonları düşünün, esas onların işi yorucu” diyor. “Fazla uzağa gitmeyin, bizler de Cannes’da olmamıza rağmen yok paraya, sürekli çalışan sinema yazarlarıyız” deyince sakinleşiyor, anlayışla kafa sallayarak mevzuya kaldığımız yerden devam ediyor

BU YAŞTA SAĞLIKLI VE ENERJİĞİM!

“Yönetmenin yatağından geçmek diye bir şey var elbette. Ama bu ne kadar çaresiz olduğunuza bağlı. Bazı kadın oyuncular cinselliklerini özgürce yaşayabiliyorlar. Yani hoşlandığınız ve istediğiniz için yatıyorsanız size bravo! Ama rolü kapmak için mecburiyetten birlikte oluyorsanız bu çok acı” diyen Oscarlı oyuncu özellikle kadınların Hollywood’daki ‘gençliğe ve güzelliğe takıntılı kültür anlayışından’ mağdur olduklarını söylüyor. “Keşke estetik ameliyat olmayacak kadar cesur olsaydım ama yaptırdığıma hiç pişman değilim, 10 yıl kazandım! Mühim olan bunu takıntı yapmamak. İnsan gençliğin böyle kolay tarafını bulunca baştan çıkabilir, aşırıya kaçmamak gerek” diyen Jane Fonda, 77 yaşında yeniden sinema aleminde olmanın, hatta moda ikonu olarak anılmanın şahane bir duygu olduğundan söz etti: “Babamın öldüğü yaştan da büyüğüm! İnsan gençken yaşlılık fikrini sevmiyor ama yaşlanınca bunun hiç de korkutucu olmadığını görüyor. Ne mutlu ki bu yaşta ayakta, sağlıklı ve enerjiğim”.

Devamı sonraya; Fonda ile gençlik dönemi, ailesinin çocuklara mesafeli davranışı, ‘en sevdiği eski kocası’ Ted Turner, güçlü kadın olmanın yoruculukları, kadın sömürüsü ve 70 yaşından sonra da enerjik hissetmenin ipucukları üzerine konuştuk.