Japon işi 'Sineklerin Tanrısı'

'Battle of Royale', 'Kaplan ve Ejderha'dan sonra geçen yıl Asya sinemasının en konuşulan filmiydi.

TOKYO - 'Battle of Royale', 'Kaplan ve Ejderha'dan sonra geçen yıl Asya sinemasının en konuşulan filmiydi. Film 16 Aralık'ta gösterime girmeden önce sinema salonlarının kapılarında uzun bilet kuyrukları oluşmuştu. 'Battle of Royale' sadece Japonya 'da 25 milyon dolar hasılat yaptı. Hollywood yapımları için bu rakam küçük olabilir, ancak bir Asya filmi için rekor sayılıyor.
Çocuk merkezli şiddet üzerine kurulu
'Sineklerin Tanrısı'nın Japon versiyonu olarak adlandırılan 'Battle of Royale'i dünya genelinde Japon sinemasının başarılı örneklerinden sayılan 'Black Lizard' ve 'Tora! Tora! Tora!'ya imza atan Kinsi Fukasaku yönetiyor. Quentin Tarantino ise 50'ye yakın film çeken ve tabi ki 'yakuza' filmleri yapmayı da ihmal etmeyen Fukasaku'nun büyük hayranı. Öyle ki Fukasaku,
bir resrospektif için ABD 'ye gittiğinde Tarantino, onu 'Jackie Brown'un setine davet etmiş ve uzun uzun filmleri hakkında sohbet etmiş.
Başrollerde Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda ve Taro Yamamoto'nun yer aldığı 'Battle of Royale'de, Japonya'nın 'kült' yönetmenlerinden Takeşi Kitano'nun da bir rolü var. Ancak 'Battle of Royale'in ABD'de gösterim imkânı bulabilmesi Jackie Chan'ın bir Godard filminde rol alması kadar olası!
Öldürmek ya da ölmek...
Filmi bu kadar sansasyonel kılan ise 'fazla şiddet ve aksiyon' içermesi... 'Battle of Royale' baştan sona birbirlerini öldüren çocukların kanlı eylemleri üzerine kurulu. 14-15 yaşlarında okul üniformalı, kırmızı yanaklı çocuklar!
'Battle of Royale', hükümetlerin gelecekte çocukları 'öldürme üzerine zorunlu bir eğitime' tabi tutuşunu konu alıyor. Bir grup öğrenci, bir adaya bırakılıyor. Yanlarına yiyecek ve bol miktarda silah veriliyor. İki seçenekleri vardır; öldürmek ya da ölmek. Hükümet kaçmak isteyenler için de gerekli önlemi alıyor. Çocukların boynuna tasma takılıyor ve kurallara uyulmadığında bu tasma ölüme neden oluyor.
71 yaşındaki Fukasaku filmi İkinci Dünya Savaşı anılarından yararlanarak çekmiş. Ancak 'Battle of Royale'i çekmesinde asıl etkili olan geçtiğimiz senelerde Japonya'da yaşanan bir bombalama olayı. 17 yaşında bir genç bir video markete bomba koyuyor ve olay sonunda yakalanınca "Sadece insanları öldürmek istedim!" gibi bir açıklama yapıyor. Fukasaku, işte bu olaydan yola çıkarak, filmde genç insanların içindeki öldürme ve zarar verme içgüdüsüne de odaklanıyor. 'Battle of Royale', sekiz dakika uzatılmış yeni haliyle nisan ayında ülkesi Japonya'da tekrar gösterilmeye başladı. Ancak filmin yapımcıları bile dünya genelinde pek gösterim şansları olmadığı konusunda hemfikir. Time Asya'da Japon sinema eleştirmeni Tadao Sato'nun söyledikleri ise filmin neden gösterilmeyeceği konusuna açıklama getiriyor;
"Filmi izleyince politikacılara karşı daha çok nefret duyuyorsunuz!" (Premiere, Imdb)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  Hollywood

  ,

  şiddet