Jarvis posamızı neden çıkaramadı?

Jarvis posamızı neden çıkaramadı?
Jarvis posamızı neden çıkaramadı?

Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN

One Love Festival'in kapanışında sahneye çıkan Pulp, son yıllarda İstanbul'da izlediğimiz en iyi rock konserlerinden birine imza attı ama 'alkol' meselesinden morali bozulan seyirciyi harekete geçiremedi
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Pek üzücü ve çok düşüncürücü son dakika gelişmeleriyle (festival alanında alkollü içki satışı yapılmayacaktı) kapısını açan sevgili Pozitif’in 11 yıllık el emeği göz nuru ‘(Efes Pilsen) One Love Festival’ ile buruk bir hafta sonu geride kaldı. Tüm bunlar bir yana insanın karşısında kanlı canlı koskoca Pulp çalıyorken, dert ve tasaya boğulmak ne yazık ki söz konusu olamıyor.
Grubun ‘her şeyi’ olan Jarvis Cocker, kulis çalışanlarını şaşırtan sakinliğini sahneye adım atmadan hemen önce bir çekmeceye kaldırarak, gerçek bir rock yıldızının ne olduğunu bir kez daha dosta düşmana ispatlamış oldu. 70’lerden ışınlanmış yüksek topuklu ayakkabıları ve upuzun bacaklarıyla adeta bir tenis topu gibi oradan oraya sıçrayan Cocker’ın tüm performansını olduğu gibi izleyip sindirebilmek her yiğidin harcı değil. Adamın enerjisi neredeyse ışık hızıyla yarışacak düzeyde.
Konserden önce sosyal medyaya hızla yayılan ve büyük bir heyecana yol açan setlist’in doğru olmadığını anlamamız ise, ‘Pencil Skirt’ çalacak diye beklerken ‘Don’t You Want Me Anymore’la karşılaşmamız sayesinde oldu. Sadece kendi teriyle değil üzerine döktüğü bir şişe dolusu suyun yardımıyla da sırılsıklam olan Jarvis, ‘Common People’la tamamen dağıttı ve ‘Mis Shapes’la olaya noktayı koydu. Mükemmel bir ses/ışık sistemi ve göz alıcı lazer oyunları eşliğinde izlediğimiz konser işte böyle sona erdi.
Peki son yıllarda İstanbul sınırları içinde izlediğimiz en iyi rock konserlerinden biri, neden seyircinin posasını çıkaramadı? Muhtemelen bir gün önce son dakikadaki ‘içki’ meselesi yüzünden morali tamamen bozulan ve tadı kaçan izleyici kitlesinin, festivalin son dakikalarına ayıracak pek enerjisi kalmamıştı. Ah bir de Pulp sahnede ‘Bar Italia’yı döktürürken akın akın alanı terk eden veya Silent Disco kapısında kulaklık kuyruğu bekleyenler olmasaydı... 

‘İçki’ de gündemdeydi
Santralistanbul’daki işletmelerin son dakikada ruhsatlarını geri çekmesi nedeniyle festival alanında alkollü içki satışının yasak olması, One Love’da sahneye çıkan birçok grupta olduğu gibi Pulp’ın da gündemindeydi. Pulp, konser öncesi lazer ışıkla sahneye yansıyan Türkçe yazılar aracılığıyla seyirciyle iletişim kurdu. ‘Merhaba’, ‘İyi akşamlar’, ‘Nasılsınız?’ faslından sonra sahneye ‘Bir içki alır mıydınız?’ yazısı yansıdı. Seyirciden anında ‘Eveeet’ çığlıkları yükseldi. ‘O zaman bara gidelim’ yazısının ardından ‘Şaka mı bu?’, ‘Bu nasıl şaka anlayışı?’ diye yazdı. Seyirciden yetkililerin kulaklarını çınlatan ‘Yuuuh’ sesleri yükseldi. 

twitter.com/sarpdakni