Jim Jarmusch'tan Elif Şafak jesti

Jim Jarmusch'tan Elif Şafak jesti
Jim Jarmusch'tan Elif Şafak jesti
Filmekimi'nde gösterilen Amerikan bağımsız sinemasının efsane ismi Jim Jarmusch'un yeni filmi 'Sadece Aşıklar Ayakta Kalır'da yazar Elif Şafak'a büyük bir jest var.

Amerikan bağımsız sinemasının efsane ismi Jim Jarmusch, yeni filmi ‘Sadece Aşıklar Ayakta Kalır’da (Only Lovers Left Alive) yazar Elif Şafak’a büyük jest yaptı. Filmekimi kapsamında gösterilen filmde Oscar’lı oyuncu Tilda Swinton’ın canlandırdığı yüzyıllardır yaşayan vampir Eve, uzun bir seyahate çıkmadan önce kadim zamanlardan bugüne çeşitli çağlardan ve dillerden kitapları hızlıca tarayıp en sevdiklerini valizine dolduruyor. Bohem bir entelektüel olan Eve, Tanca’dan Detroit’e çıktığı uzun yolculukta yanına sadece sevdiği kitapları alıyor. Eve’in yol arkadaşları arasında David Foster Wallace’ın ‘The Infinite Jest’ ve Cervantes’in ‘Don Quixote’ kitaplarının yanında Elif Şafak’ın da bir kitabı görülüyor. Şafak’ın hangi kitabı olduğu tam anlaşılmıyor ancak filmin konusundan yola çıkarak bu kitabın Elif Şafak’ın Mevlana ile Şems’in hikayesine odaklandığı ‘Aşk’ olduğu tahmin ediliyor.
Dünya prömiyerini geçen mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde yapan romantik vampir dramı ‘Sadece Aşıklar Hayatta Kalır’ın ana karakterleri Adam ve Eve (ya da Adem ve Havva). Aşkları yüzyıllardır sürmektedir, fakat son derece akıllı ve bir o kadar da ince zevklere sahip bohem entelektüeller olarak dünyanın gidişatı canlarını sıkmaktadır. Hayatın keyfini çıkarmaya bakarlarken, sükunetleri Eve’in ele avuca sığmaz kız kardeşinin gelişiyle bozulur. Zeki oldukları kadar kırılgan çiftimiz çağdaş dünyanın yıkılıp çökmesine tanık olurlarken bir taraftan da ayakta kalmaya çalışırlar. Jim Jarmusch’un ‘Ölü Adam’dan bu yana çektiği en iyi film olarak övülen ‘Aşıklar Ayakta Kalır’da Tilda Swinton’ın yanı sıra Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt ve Anton Yelchin rol alıyor.
Filmekimi kapsamında kapalı gişe oynayan ‘Sadece Aşıklar Hayatta Kalır’ın bundan sonraki gösterimleri şöyle: Bugün 19.00 Nişantaşı Citylife/ 4 Ekim Cuma 16.00 Beyoğlu/ 6 Ekim Pazar 16.00 Atlas.