John Cage'e doğum günü partisi!

John Cage'e doğum günü partisi!
John Cage'e doğum günü partisi!
John Cage'in doğum günü bu akşam Borusan Müzik Evi'nde kutlanacak. Grubuyla birlikte efsane bestecinin birçok eserini Türkiye'de ilk kez seslendirecek Alper Maral, 'John Cage çağdaş müziğin otoiter babası değil haylaz çocuğuydu' diyor

Müzisyen Alper Maral, grubu Maral Multiphonics Ensemble’la birlikte bu akşam Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirecekleri ‘İyi ki doğdun John Cage’ konserinde çağdaş müziğin babası olarak anılan Cage’in en önemli yönelimlerden birine, müzikte ‘belirlenmemişlik’ öğesini vurguladığı yapıtlarına ağırlık verecek. Maral’la doğumunun 100’üncü yılında tüm dünyada çeşitli etkinliklerle anılan John Cage ve konseri konuştuk. 

Bu konser John Cage’e özel bir doğum günü partisi adeta. Nereden geldi bu fikir aklınıza?
Bu yıl Cage’in 100. doğum ve 20. ölüm yılı; ayrıca en tanınmış yapıtı ‘4’33’ün de ilk temsilinin 60. yılı... Açıkçası sadece adı geçen ama müziği neredeyse hiç bilinmeyen, özellikle canlı icrasından mahrum olduğumuz Cage’i anmak ve çalmak için bahanemiz oldu. Aslında Cage benim en sevdiğim isimler arasında yer almaktan çok uzakta. Ancak felsefesini ve müzik algısına getirdiği ayrıksı bakış açısını çok önemsiyorum. 

Çağdaş müziğin babası diyebilir miyiz John Cage için?
John Cage çağdaş müzikte, 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan doktriner tıkanıklığa yeni bir dinleme/algılama/ve tasarım pratiği önererek bir çözüm yolu açmıştır. Felsefi boyuttaki etkisi son derece büyük olmuştur. Çağdaş müziğin otoriter babası değil, haylaz çocuğudur, bu yönüyle. 

Konserde dinleyicileri nasıl bir Cage bekliyor, nasıl yorumlayacaksınız bestelerini?
Konserde Cage’in birçok farklı döneminden ve yöneliminden örnekler vereceğiz. Açıklamalı bir konser olacağından dinleyicimiz açısından son derece verimli geçeceğini düşünüyorum. Yapıtların neredeyse tümünün Türkiye ’de ilk temsili gerçekleşecek. Topluluğun elemanlarından Stefan Fricke ayrıca dünyanın önde gelen Cage uzmanlarındandır; bu yıl kaç tane Cage festivaline kurucu/uygulayıcı olarak katıldı, bilemiyorum. Benim de bu alanda sabıkam geniş; vefa borcumuzu layıkıyla ödüyoruz. İlginç geçecek... 

Bu konseri Alper Maral Multiphonics Ensemble olarak yapıyorsunuz. Yeni bir oluşum mu?
Alper Maral Multiphonics Ensemble, benim 2008’de kurduğum Karınca Kabilesi topluluğunun bir alt grubu olarak düşünülebilir. O topluluk brüt 18 kişiden oluşmaktaydı. Bu ise 3 ile 5 kişi arasında, projenin niteliğine göre elemanları değişebilen, çağdaş müziğin en rizikolu, sıradışı repertuvarlarına yönelen, uluslararası bir topluluk. Daha önce, örneğin, Berlin’de Japon, Alman ve Türk avant-garde’ının zehir-zemberek eserleriyle büyük yankı yaptık.
‘İyi ki Doğdun John Cage’, Alper Maral Multiphonics Ensemble, bu akşam saat 21.30, Borusan Müzik Evi